egy nő fekszik a kanapén, és fogja a fejét

Óriási tévhit, hogy a menstruációs ciklus befolyásolja a nők kognitív képességeit

Nincs bizonyíték arra nézve, hogy a nők kognitív képességei változnának a menstruációs ciklus alatt – állapította meg a témával kapcsolatos több mint 100 tanulmány friss metaanalízise.


Míg az olyan súlyos állapotok, mint a menstruációs zavar és az endometriózis valóban megnehezíthetik a nők életét, kiderült, hogy az átlagos menstruáció a tévhitekkel ellentétben egyáltalán nem hat az agyműködésre.

A kutatásnak ez a területe régóta hiányosságokban szenved, tekintve a kis mintaanyagot, a kogníció korlátozott méréseit és a női test tanulmányozásának háttérbe szorítását. Bár a „menstruációs agyműködés” kifejezés széles körben elterjedt, a tudományos alapok valójában hiányoznak.

Ezt jelentheti, ha a szokásostól eltérő hosszúságú a menstruációnk: 4 lehetséges ok, amiért sokáig tart a menstruációd

Daisung Jang szervezeti viselkedéskutató és a Melbourne-i Egyetem munkatársa egy metaanalízisben 102 olyan lektorált tudományos cikket vizsgált át, amelyek a megismerés különböző mérőszámait értékelték a menstruációs ciklus során.

A PLOS One című folyóiratban megjelent áttekintés közel 4000 menstruáló nő adatait gyűjtötte össze, akiknek kognitív teljesítményét a ciklusuk során a figyelem, a kreativitás, a végrehajtó funkciók, az intelligencia, a memória, a motoros funkciók, a térbeli képességek és a verbális képességek tekintetében vizsgálták. A vizsgálatból kizárták azokat a tanulmányokat, amelyekben olyan változók szerepeltek, amelyek megzavarhatják a kognitív eredményeket, például a „terhesség”, a „fertőzés”, a „rendellenesség” és a „rák” kulcsszavakat.

Köztudott, hogy az olyan hormonok szintje, mint az ösztrogén, a progeszteron és a luteinizáló hormon a ciklus különböző pontjain emelkedik és csökken és ezeket a változásokat, különösen az ösztrogén esetében, a testben receptorok érzékelik. Mindez hatással van a testünkre is, de nem úgy, ahogy gondolnánk.

Egyesek például súlygyarapodást tapasztalhatnak: Hízás a menstruáció alatt? Okok és megelőzés

egy n\u0151 fogja a fej\u00e9t a laptopja el\u0151tt \u00fclve

Fotó: Shutterstock

Az eredmények alapján azonban a nők kognitív teljesítményében a menstruációs ciklus során talált különbségek olyan kicsik és következetlenek, hogy a kutatást végző tudósok jelentéktelennek ítélték őket: nincs bizonyíték arra, hogy a női agyi teljesítményt befolyásolja a ciklikus működés.

„Ez az eredménytelenség némileg meglepő, tekintve a ciklus során végbemenő számos dokumentált fiziológiai változást”

– írják a szerzők.

Lehet, hogy ezek a hormonális hullámzások olyan finomak, hogy alig van hatásuk arra, ami az agyban történik, vagy talán – ahogy a kutatók feltételezik – a nők képesek kompenzálni ezeket a változásokat valamilyen még nem tisztázott módon.

A történelem során a nőket mindig is hátráltatta az a feltételezés, hogy a menstruációs ciklus hatással van a kognitív funkcióikra. Egyesek számára azonban valóban nehéz elképzelni, hogy a fájdalmas menzesz ideje alatt úgy tegyenek, mintha ez is egy teljesen átlagos nap lenne. A kiegyensúlyozottság fenntartása is kihívás lehet egyeseknek, miközben a hormonok működése kéthetente teljesen átfordul.

A kutatás eredményei azt sem zárják ki, hogy a menstruáció következtében az agyban bekövetkező fizikai változások egyes nőknél nagyobb hatással lehetnek a kognícióra, mint másoknál. Korábbi tanulmányok például kevés különbséget találtak a menstruáló emberek hormonjaiban a premenstruációs (PMS) stressztünetekkel és azok nélkül. Ez arra utal, hogy a PMS inkább azzal függ össze, hogy az egyes személyek szervezete hogyan reagál a hormonokra, mint azzal, hogy azok szintje általában véve hogyan alakul.

„Ez az eredmény hatással van a tévhitek és mítoszok lebontására, valamint a diszkriminatív gyakorlatok kezelésére, mivel nem találtunk tudományos alapot arra, hogy a nők gondolkodási képességét a menstruációs ciklusuk miatt kétségbe vonjuk”

– írják a szerzők.

(ScienceAlert)

Nyitókép: Shutterstock