Az egészségbomba szuperétel, amiről valószínűleg még nem is hallottál
Te hallottál már a vörös rizsről? Ha a te szervezeted sem mindig ért egyet a sima fehér rizzsel, érdemes kipróbálnod! Íze hasonló a barna rizshez, enyhén édeskés, és biztosan nem puffadsz fel az elfogyasztása után.
A neve ellenére a vörös rizs nem a természetben előforduló rizsfajta. A rizst 2002-ben a thaiföldi Kasetsart Egyetem Rizstudományi Központja hozta létre − azaz genetikailag módosított, de ez számos más rizsfajtára is igaz (például az arany rizs) −, és lényegében két másik rizsfajta keresztezése: a Hom Nil rizs és a Khao Dawk Mali 105 (mindkettő jázmin rizsfajta). A legfontosabb azonban, hogy tele van tápanyagokkal: vas, cink, rost, béta-karotin, gamma-oryzanol, E-vitamin és antociánok.
Rhian Stephenson, táplálkozási szakértő és az Artah wellness cég alapítója elmondta, hogy ez a rizsfajta valójában táplálóbb, mint a hagyományos hosszú szemű barna rizs.
A rizsbogyó híres antioxidáns- és fitonutriens-tartalmáról, különösen az antocianinokról − amelyek jótékonyan hatnak a kognitív, a szív- és érrendszeri és az anyagcsere-egészségre. Gazdag lila színe van, és magas a többféle jótékony hatású vegyület, például a polifenolok és a katechinek [a zöld teában található antioxidánsok egy bizonyos típusa]; sokkal magasabb, mint a barna rizsben található szintek. Magas a B-vitamin- és főként a folsavtartalma is. Miközben magasabb a fitonutriens-tartalma [mint a barna rizsé], a rostprofilja nagyjából megegyezik
− magyarázza.
Fotó: Shutterstock
De azért nem érdemes minden étkezéshez vörös rizst használni, ugyanis más fajtákhoz képest elég drága, és nem is olyan könnyű beszerezni. De mégis, ha találsz egy megbízható online árust, akkor nagyszerű alternatívája lehet a „kevésbé tápanyagdús ételeknek, mint a fehér tészta, a fehér rizs, a fehér kenyér”, mondja Stephenson. És nem is kell mindig a vörös rizshez folyamodnunk, ha hasonló előnyökre vágyunk.
A fekete rizzsel, a vörös rizzsel és vadrizzsel is hasonló fitonutrienseket [növényekben található vegyületek, amelyek az ember számára egészségügyi előnyökkel járhatnak] kapsz
− teszi hozzá Stephenson.
És ha végül eleged lesz a rizsből?
Használj fekete babot, ami szintén tele van jótékony hatású flavonoidokkal!
Forrás: British Vogue
Nyitókép: Shutterstock