Méregtelenítés az ünnepi szezon után? Mutatjuk, hogy csináld
Akár csak túl sok pezsgőt ittál szilveszter este, akár az egész ünnepi időszakot átbuliztad, jó eséllyel úgy érzed most, hogy itt az ideje megbánni. Nem vagy egyedül: a „hogyan méregtelenítsük a testünket” Google-keresések az utóbbi időben megugrottak.
A testünk tudja, mit kell tennie, ha túlzott mennyiségű méreganyagnak van kitéve. A toxinok közé tartoznak a környezetszennyező anyagok, az olyan ételmérgek, mint a peszticidek és a mikotoxinok, az alkohol, a cigarettában vagy akár a vegytisztítóban lévő vegyi anyagok és a nehézfémek. Sőt, a saját anyagcsere-folyamataink is termelnek méreganyagokat.
Szerencsére a méregtelenítés folyamatát hihetetlenül jól kezeli a szervezet „intelligens és összetett beépített rendszere”, amelynek középpontjában a máj, a szervezet fő méregtelenítő szerve áll. De más szervek, mint a tüdő, a belek, a vesék és a bőr is részt vesznek, akár magában a méregtelenítésben, akár a méreganyagok kiválasztásában. Például a bél hámsejtjei, amelyek a bélgátunkat alkotják, rendelkeznek egy méregtelenítő és kiválasztó rendszerrel, amely segít megakadályozni, hogy a káros vegyi anyagok a bélből a keringésünkbe kerüljenek. Alapvetően tehát a szervezet elég okos ahhoz, hogy magától is méregtelenítsen, és nincs szüksége méregtelenítő teára vagy speciális étrend-kiegészítőre ahhoz, hogy elvégezze a munkát. Mutatunk azért pár tippet, amellyel hatásosan rásegíthetsz a folyamatra.
Próbáld meg csökkenteni a méreganyagok bevitelét!
Oké, utólag könnyű ezt mondani, de érdemes megérteni, hogy minél kevesebb méreganyagot viszünk be, vagy minél kevesebbnek vagyunk kitéve, és minél hatékonyabban működik ezért a szervezetünk, annál kisebb lesz a toxinterhelésünk. Ha sok ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztunk, rendszeresen alkoholt iszunk, sok növényvédő szert fogyasztunk az ételeinkben, és egy forgalmas nagyvárosban élünk, ahol magas a levegő- és környezetszennyezés, mindez nagy terhet jelent a szervezet számára.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztásának csökkentése csökkenti a műanyag csomagolásnak és más potenciálisan káros élelmiszer-adalékanyagoknak (például emulgeálószerek) való kitettséget is, amelyek technikailag ugyan nem számítanak méreganyagnak, de idővel mégis káros hatással lehetnek az általános egészségünkre.
Egyél sok ilyen zöldséget!
Fotó: Unsplash
A kéntartalmú ételek segítik a méregtelenítést, így az olyan zöldségek, mint a spárga, a brokkoli, a karfiol, a kelbimbó, a káposzta, a póréhagyma, a hagyma és a fokhagyma nagyszerűek. A természetes epehajtó szerek (amelyek elősegítik az epefolyás kiürülését a méregtelenítés elősegítése érdekében) közé tartozik a cékla, az articsóka, a pitypang, a zeller, az édeskömény és a görögszéna, ezért ezekből is érdemes sokat fogyasztani.
Fogyassz sok fitotápanyagot és gyógynövényt!
A növényekben található fitonutriensek kiválthatják és támogathatják a méregtelenítést, valamint a bélműködést. Az N-acetil-cisztein például elengedhetetlen a glutation termeléséhez (ez egy antioxidáns, amely egyéb előnyei mellett segíti a méregtelenítést), míg az alfa-liponsav segít a gyógyszer-metabolitok méregtelenítésében, és elősegítheti a higany kiválasztását. Vannak bizonyos gyógynövények is, amelyek hasznosak lehetnek, köztük a máriatövis és a kurkuma.
Erősítsd a bélrendszer egészségét!
Ha a bélrendszer egészséges, a szervezet többi rendszere is jobban működik. Az egészséges bélrendszer és mikrobiom fontos a méregtelenítés folyamatának támogatásához, ezért törekedj arra, hogy erjesztett ételeket, sok rostot és sokféle növényt tartalmazzon az étrended.
Támogasd a nyirokrendszert!
A nyirokrendszer felelős többek között azért, hogy a salakanyagot kikísérje a szervezetből, más kulcsfontosságú testi funkciók mellett. Legyen szó légzésről és jógáról vagy trambulinozásról, sétáról, ugrálásról vagy könnyű kocogásról, stimulálása valóban elősegítheti a méregtelenítést. A falnak támasztott lábbal való fekvés is segíthet.
Forrás: Vogue
Nyitókép: Shutterstock