Martha Stewart jogosan volt börtönben? Az új Netflix-doku lerántja a leplet
Húsz évvel ezelőtt Martha Stewart börtönbe került. De pontosan miért is? A Netflix új dokumentumfilmje, a Martha Stewart feleleveníti az életmódmogul termékeny karrierjét és azt a pert, amely rákényszerítette, hogy irányt változtasson.
Stewart öt hónapos börtönbüntetést kapott, és ennek okaként az általa folytatott bennfentes kereskedelmet emlegetik. Azonban, ahogy a nézők a dokuban (amelynek premierje október 30-án volt) láthatják, valójában valami egészen másban találták bűnösnek.
A Martha Stewart című filmben a címszereplő vállalkozó arról beszél, hogy 2001-ben nyaralni volt, és üzenetet kapott tőzsdeügynökétől, Peter Bacanovictól az ImClone biotechnológiai cégben lévő részvényeiről.
Egy nagyon rövid beszélgetés volt, amiben azt mondta: »A részvények esnek, szerintem el kéne adnod«. Én pedig azt mondtam: »Jó, eladom«.
− mondta Stewart.
Később, 2003-ban Stewartot és Bacanovicot illegális bennfentes kereskedelemmel (vagy értékpapírcsalással) vádolták meg. Az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet azt állította, hogy Stewart Bacanovic „törvénytelen tippje” alapján cselekedett. A nő barátságban volt Sam Waksallal, az ImClone vezérigazgatójával is, aki tagadta, hogy Stewartnak bennfentes információt adott volna arról, hogy cége nem kapta meg az FDA jóváhagyását egy új gyógyszerre.
Visszatekintve a korszakra, Stewart azt mondta, hogy a jogi csapatának útmutatása, hogy „maradjon csendben” a médiavisszhang alatt, „rossz tanács” volt.
A SEC bennfentes kereskedelemmel kapcsolatos vádjait később rendezték. Stewart ellen azonban külön vádat emelt a New York déli körzetének amerikai ügyészi hivatala. Mint a filmben látható, James Comey vezető ügyész akkor azt mondta, hogy Stewart ügye „a hazugságról szólt −hazugság az FBI-nak, hazugság a SEC-nek és hazugság a befektetőknek”.
Bár Stewart ártatlannak vallotta magát, végül elítélték összeesküvés, hamis nyilatkozattétel és a hatósági eljárás akadályozása miatt, a PBS News szerint.
Martha Stewart börtönbüntetése
2004 októberében Stewart megkezdte öt hónapos börtönbüntetését a nyugat-virginiai Alderson szövetségi börtöntáborban.
A Martha „borzalmas” megpróbáltatásként írja le a tárgyalást és a környező időszakot.
Trófeának lenni ezeknek az idiótáknak az amerikai ügyészségen − azokat az ügyészeket be kellett volna tenni egy Cuisinartba, és magas fokozatra kapcsolni. Trófea voltam − egy prominens nő, az első milliárdos nő Amerikában. Elkaptuk őt
− mondta.
Stewart egykori veje és ügyvédje, John Cuti is hasonlóan vélekedett. Ahogy a dokumentumfilmben fogalmazott:
Martha kényelmes módja volt annak, hogy úgy tűnjön, mintha tennének valamit a vállalati visszaélések ellen, holott az ügyének semmi köze nem volt az általa vezetett vállalathoz.
Bár Comey nem vett részt a Martha-ügyben, 2018-as, A Higher Loyalty című memoárjában reflektált a Stewart elleni vádemelésről szóló döntésére.
A Stewart-tapasztalat emlékeztetett arra, hogy az igazságszolgáltatás egy becsületrendszer. Valóban nem mindig tudjuk megmondani, hogy az emberek mikor hazudnak vagy rejtegetnek dokumentumokat, ezért amikor képesek vagyunk bizonyítani, egyszerűen meg kell tennünk, hogy mindenkinek üzenjük. Az embereknek félniük kell a hazugság következményeitől az igazságszolgáltatásban, különben a rendszer nem működhet
− írta a Chicago Tribune szerint.
Forrás: Bustle
Nyitókép: Netflix
- Egy szerelmi átverés megrázó történetét meséli el a Netflix legújabb sorozata ›
- Ashley Madison: a megrázó igaz történet a Netflix dokusorozata mögött ›
- Valós sztorin alapul a Netflix új romkomja, a Bármit, csak ezt ne ›
- Martha Stewart csokis cookie-jánál nem eszel jobbat a héten ›
- Martha Stewart sült burgonya receptjénél nincs finomabb - ez a titka ›