Süteményt és almát nyújtó kezek között hezitáló nő

Jó mentális egészséget szeretnél? Ezt edd!

Az egészséges táplálkozás életkortól és háttértől függetlenül összefügg a jó mentális egészséggel – derül ki a kutatásból.

Az egészségtelen ételeket, például a sült és feldolgozott ételeket nem fogyasztó embereknél kevesebb pszichés zavar tünetei észlelhetők. Ezzel szemben a rossz táplálkozás – főleg a cukor és a feldolgozott gabona fogyasztása – összefügg a rossz mentális egészséggel.

Dr. Jim E. Banta, a tanulmány első szerzője úgy véli, a mostani és más hasonló tanulmányok nagy hatással lehetnek a viselkedésgyógyászati kezelésekre.

„Talán eljött az ideje, hogy közelebbről megvizsgáljuk az étrend szerepét a mentális egészségben, mert lehet, hogy az egészséges táplálkozás hozzájárul a mentális egészséghez. További kutatásokra van szükség, mielőtt végleges választ adhatnánk, de úgy tűnik, hogy a bizonyítékok ebbe az irányba mutatnak.”

A tíz éven keresztül gyűjtött, több mint 240 000 kaliforniai ember adatait tartalmazó tanulmány eredményei azt mutatták, hogy az emberek 13%-a tapasztalt közepes, 4%-uk pedig súlyos pszichológiai distresszt.

A tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy tanulmányuk további bizonyíték arra, hogy a közérdeknek és a klinikai gyakorlatnak kifejezettebben kellene törekednie a mentális egészséggel küzdők étrendjének minőségének javítására.

„[...]a mentális betegséggel küzdő emberek számára nyújtott táplálkozási beavatkozásoknak különösen a fiatal felnőtteket, a 12 évnél kevesebb iskolai végzettséggel rendelkezőket és az elhízott egyéneket kellene megcélozniuk.”

Egy korábbi tanulmány szerint minél több gyümölcsöt és zöldséget esznek az emberek, annál jobb a lelkiállapotuk. Már napi egy plusz adag gyümölcs és zöldség elfogyasztása is elegendő ahhoz, hogy mérhetően javuljon a mentális közérzet. Egyetlen adagnak ugyanolyan pozitív hatása van, mintha havonta 8 extra napon sétálnánk.

(PsyBlog)

Nyitókép: Shutterstock