Kávébab őrlő gép

Sokaknak megéri a világ legdrágább kávéja az ízélményért

Egy nagyon áhított kávékeverék kilogrammonként 10 013 dolláros rekordárat ért el egy árverésen.

A koffeinrajongók tudják, hogy a mai piacon nincs hiány ultra drága kávékból. A Kopi Luwak nevű indonéziai keverék, amelyet az ázsiai pálmacibeták által megevett, részben megemésztett és ürített kávécseresznyéből állítanak elő, gyakran fél kilóként 600 dollár körüli áron kerül forgalomba.

Az Észak-Thaiföldről származó Fekete Elefántcsont még drágább: 2500 dollárért adják kilogrammonként (kb. 885 ezer forint). Ezt a fajta kávét az ázsiai elefántok segítségével állítják elő, akiknek emésztőenzimei lebontják az Arabica kávébab fehérjéit, a kakaó, a dohány, a vörös cseresznye és a fű összetett ízét eredményezve.

Nemrég azonban egy panamai keverék mindkettőt legyőzte. A világ legdrágább kávéja jelenleg a Lamastus Family Estate által gyártott keverék, az Elida Geisha Natural Torre, amely első helyezést ért el a Best of Panamá 2024 nevű, 1996-ban alapított éves kávéversenyen, ahol kilogrammonként 10 013 dollárért (3,5 millió forint) kelt el. A tételt több vevőnek adták el.

Az Elida Geisha feltalálói egy Instagram-posztban jelentették be, hogy terméküket a világ számos díjnyertes kávétársaságának szállítják, többek között a Saza Coffee (Japán), a Grand Cru Coffee (Ausztrália), a Paradise Coffee Roasters (Hawaii) és a Ruliweb (Kína) számára.

A Best of Panamá versenyeken 2018-ban és 2019-ben is első díjat nyert Lamastus Family Estate-t 1918-ban alapította a Kentuckyban született Robert Lamastus. Ma a birtok a Panama legmagasabb hegyének számító, aktív sztratovulkán, a Baru hegy lejtőin elhelyezkedő három farmból áll. A farmok 1,7-2,5 kilométer tengerszint feletti magasságban helyezkednek el, ideális klímát biztosítva a kávé termesztéséhez.

A Kopi Luwakkal és a Black Ivoryval ellentétben az Elida Geisha előállításához nem használnak állati emésztőrendszert. A vállalat honlapja szerint az Elida Geisha a geisha babból készül, amelyet a fákról szednek le, és azonnal légmentesen záródó tartályokban tárolnak, ahol öt napig maradnak.

A birtok úgynevezett anaerob lassú szárítási eljárást (ASD) alkalmaz, ami azt jelenti, hogy a babokat hosszabb ideig szárítják, mint a legtöbb kávéfarmon. Míg a birtok más kávébabjait alacsonyabban szárítják, az Elida Geisha kávébabot a farm felső részén szárítják, ahol akár negyven napig is maradnak, hogy intenzív cseresznye-, citromfű- és őszibarack jegyeket hozzanak ki belőlük.

Thaiföldhöz és Indonéziához hasonlóan Panama is arról ismert, hogy a világ egyik legjobb minőségű kávéját termeli. A Nemzetközi Kereskedelmi Hivatal adatai szerint az ország évente több mint 50 000 60 kilogrammos zsák kávét exportál, és az idegenforgalmi ágazat vezetett kávéfarm-túrákat kínál, amelyek a résztvevők számára mélyen a vidékre vezetnek.

(Mentalfloss)

Nyitókép: Unsplash