Baráti társaság tábortűz mellett a tengerparton

Végre kiderült, van-e férfi és nő között barátság

Örök kérdés, létezik-e barátság férfi és nő között, egy új kutatásnak megvan rá a válasza.

Úgy tűnik, igenis lehetnek barátok nők és férfiak, anélkül, hogy bármelyik is többet akarna a másiktól. Némileg szexista az a felfogás, hogy a férfiak és a nők között nem létezhet barátság, ez az elképzelés nagyrészt abból eredhet, hogy a társadalom alul értékeli a nőket, és az a felhangja, hogy utóbbiak csak romantikus vagy szexuális vágy tárgyaként létezhetnek a férfiak szemében

Nyilvánvaló, hogy az erős női karakterek kortárs médiareprezentációi éppen ezt a fajta gondolkodást próbálják megváltoztatni. Ráadásul ez a férfi ábrázolásoknak is árt, mivel azt a narratívát állandósítja, hogy a férfiak valójában csak „egy dologra” vágynak.

A tudományos kutatások azonban más eredményt mutatnak a témában. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a vegyes nemű barátságok azért jelentősek, mert másfajta támogatást és beteljesülést nyújtanak, mint amit a férfiak és a nők az azonos nemű barátságaikból kapnak.

Heidi M. Reeder, a Leadership and Human Relations of College of Innovation and Design igazgatója egy, a Journal of Social and Personal Relationships című folyóiratban 2000-ben megjelent tanulmányában húsz heteroszexuális, nemek közötti barátság elemzését követően megállapította, hogy a vonzalom négy típusa (szubjektív fizikai/szexuális vonzalom, objektív fizikai/szexuális vonzalom, romantikus vonzalom és baráti vonzalom) közül a baráti vonzalom leggyakoribb típusa e barátok között valójában a baráti vonzalom volt.

Reeder 2016-ban, a Sexuality and Culture című szaklapban publikált másik tanulmányában, (melyben, az előzőhöz hasonlóan sem definiálta a barátság eredendő jelentését, írja, hogy az eredmények alapján a nők leggyakrabban testvérkapcsolatként konstruálják a férfi-nő barátságot, a férfiak pedig leggyakrabban „csak barátként” címkézik a kapcsolatukat, és utóbbi konstruálásának mindkét módja összefügg a baráti elégedettség magas szintjével.

Linda A. Sapadin kutató 2016-ban publikált tanulmányában szintén azzal foglalkozott, hogy a heteroszexuális férfiak és nők hogyan minősítették azonos nemű barátságukat és az egymással való barátságukat.

A nők azonos nemű barátságait magasabbra értékelték az általános minőség, az intimitás, az élvezet és a gondoskodás tekintetében. A férfiak ezzel szemben a keresztnemű barátságaikat magasabbra értékelték ezekkel kapcsolatban, kivéve az intimitást, amelyet azonosra értékeltek az azonos és keresztnemű barátságokban is. A nemek közötti barátságok mindkét nem számára új megértést és perspektívákat biztosítottak a másik nemről”

– fogalmazott.

Sapadin hozzátette, hogy mindkét nem általában különválasztotta a barátságait és szexuális kapcsolatait, bár a szexuális érzések és feszültségek még mindig jelen voltak sok nemek közötti barátságban.

(Yourtango)

Nyitókép: Unsplash