Egyre elterjedtebb jelenség a turistaszindróma, de mi is ez?
Egy friss felmérés kimutatta, hogy az utazók 56,5 százaléka tett már olyat külföldi utazásai során, amelyet hazájában sosem mert volna. Ezt a különös jelenséget nevezik a szakértők legújabban „turistaszindrómának”.
A turisztikai ipar ugyan túl tudta magát tenni a Covid-világjárvány hatásain, de sajnos a helytelen viselkedési formák egyre jobban veszélyeztetik utazásaink minőségét és szabadságát
– magyarázta Giacomo Piva, a tanulmányt készítő Radical Storage társalapítója.
A kutatás eredményei szerint – amelyben 1231 embert kérdeztek meg – a válaszadók 56,5%-a elismerte, hogy követett már el tapintatlan vagy törvénybe ütköző cselekedetet külföldön.
Ez az arány már azt jelenti, hogy a jelenség már a turisták többségére jellemző, azaz nem csupán egy kisebbség viselkedése okoz nehézségeket a helyi lakosság és a többi pihenni vágyó külföldi számára.
Fotó: Shutterstock
A válaszadók közül a Z generáció alkotta a legnagyobb csoportot (72%), akik bevallották, hogy tettek már nem helyén való dolgokat szülőhazájukon kívül.
A felmérés arra is kíváncsi volt, mi az oka legtöbbször a szabályszegéseknek.
A megkérdezettek közel fele úgy véli, hogy kulturálatlan viselkedését elsősorban a közösségi média használata befolyásolta.
Emellett az alanyok egyharmada szerint az ismeretlenség érzése játszik közre leginkább: úgy gondolják, hogy egy vadidegen országban úgyse tudja róluk senki, hogy kicsodák. 10-ből 4 utazó pedig azt állította, hogy kizárólag a szórakozás és a lazulás miatt fordult már elő olyan, hogy kihágóan viselkedett.
Mik a leggyakoribb szabályszegések?
A kutatás eredményei alapján a leggyakoribb illetlen magatartások közé tartozik a törülközők nem megfelelő helyre való helyezése, a szobrokkal való pózolás, valamint a növények engedély nélküli letépése.
Annak ellenére, hogy sokan beismerték, hogy már maguk is viselkedtek tapintatlanul utazásaik során, a megkérdezettek 61 százaléka egyetértett abban, hogy a tiszteletlen turistákat szigorúbb büntetésekkel kellene fegyelmezni a jövőben.
Forrás: The Sun
Nyitókép: Shutterstock