egy anyuka a kislányával halat készít elő a konyhában

Halszag főzés után? Így tüntetheted el könnyedén

Nálad is gyakran szerepel a hal menüben? Akkor biztos ismered a kellemetlen halszagot, ami az elkészítése után még hosszan a lakásban terjeng. Mutatunk pár trükköt, amivel elkerülheted (vagy legalábbis minimalizálhatod) ezt a kellemetlenséget.


Bryan Szeliga, a Fishtown Seafood Company alapítója és tulajdonosa szerint néhány különleges fajtától eltekintve a tenger gyümölcseinek általában nem szabad rossz szagot árasztaniuk. Ha azonban „friss” halat vásároltunk, és bűzlik az otthonunk, akkor vagy nem főzzük meg elég gyorsan, vagy új helyet kell keresnünk a vásárláshoz.

Vegyük sorra, hogy miért van egyes halaknak több szaguk, mint másoknak, és ami még fontosabb, hogyan szabadulhatunk meg a halszagtól a lakásban.

​Mitől van a halaknak szaguk?

A sósvízi halakkal kapcsolatos szag egy természetes folyamatnak tulajdonítható, amely a trimetilamin-oxid (TMAO), a halak folyadékegyensúlyának fenntartása érdekében zajlik. Amikor a TMAO a levegőbe kerül, trimetilaminná (TMA) alakul, és halszagot hagy maga után.

Az édesvízi halaknak iszapszaga lehet a geosmin és a 2-metilizoborneol miatt, amelyek a természetben előforduló vegyületek, amelyek az ivóvízben is megtalálhatók − és igen, ott is szagot és rossz ízt okoznak.

​Hogyan előzheted meg a halszagot főzés közben?

Az előkészítés és főzés közbeni szagok megelőzése érdekében a következőket javasoljuk:

Ne csomagold ki a halat, amíg készen nem állsz a főzésre!

A hűtőszekrényben lévő szódabikarbóna vagy aktív szén segíthet a szagok elnyelésében.

hal \u00e9s z\u00f6lds\u00e9g egy \u00fcveged\u00e9nyben, amit betesznek a s\u00fct\u0151be

Fotó: Shutterstock

Főzés előtt öblítsd le a halat!

Így eltávolíthatod a TMA-t a bőrről. Erősítésként áztasd a halat tejben körülbelül 20 percig, majd öblítsd le.

Adj hozzá valami savasat!

Ha főzés közben savas összetevőket adsz a halhoz, például citromot, lime-ot, ecetet vagy akár paradicsomot, az csökkenti a szagot. A citromsav semlegesíti a hal aminjait, és ezeket a szerves vegyületeket sókká alakítja, amelyek nem maradnak a levegőben.

​Hogyan szabadulhatsz meg a halszagtól?

Hűtsd le a maradékot, és dobd ki a szemetet!

Étkezés után tedd a maradékot a hűtőbe, és az összes ételmaradékot − farok, héj, bőr stb. − dobd a komposztba vagy a szemétbe. Mindenképpen ürítsd ki a konyhai vödröt, és vidd ki a kinti szemetesbe, hogy elkerüld a bűzt.

Gyorsan mosd el a piszkos edényeket!

Ne hagyd őket ázni, és ne is tedd csak úgy a mosogatógépbe; mindenképpen futtass le egy mosási ciklust, hogy elkerüld a szagokat. Bár normális esetben nem lenne baj, ha a piszkos edényeket áztatni hagyjuk, ez nem jó ötlet, ha tengeri ételeket szolgálunk fel.

Használj ecetet természetes szagtalanítóként!

Tartós halszagok esetén helyezz egy tál ecetet a konyhába, hogy eltávolítsa a szagot. Csak önts egy csésze desztillált fehér ecetet egy tálba, és hagyd a pulton legalább néhány órán át, vagy akár egész éjszakára, ha a szag erős. Bár ettől a szoba ecetszagú lesz, de az a szag gyorsan elillan. Fontos, hogy a légfrissítők, gyertyák vagy füstölők csak elfedik a szagot, de nem szüntetik meg azt.

Forrás: Apartment Therapy

Nyitókép: Shuttertsock