8 hasznos szobanövény, amit érdemes otthon termesztened
Ha neked is van egy pár növényed, valószínűleg nem kell mondanunk, milyen előnyökkel járnak. Egy 2022-es, a szobanövények hatásairól szóló közegészségügyi tanulmány szerint azok az emberek, akik a beltéri zöld növények közelében töltenek időt, relaxáltabbak és jobb kognitív funkciókat tapasztalnak.
De ne feledkezzünk meg egy másik potenciális előnyről sem: bizonyos növények valóban segíthetnek a gyógyulásban. Lauren Haynes, az Appalachian Center for Natural Health-ben képzett klinikai gyógynövényszakértő szerint „a növények egyszerű módjai annak, hogy gondoskodj magadról és a családodról”.
Haynes és más növénybiológus szakemberek tanácsait követve gyűjtöttük össze a szobai gyógynövényeket, amelyeket otthon is érdemes nevelgetni.
Aloe vera (Aloe barbadensis Miller)
Fotó: Unsplash
Az aloe verát sokan a napégett bőrre kenhető gélként ismerik. Bár ez a zamatos növény meleg és forró éghajlaton virágzik, és bőséges napfényre van szüksége, beltérben is termeszthető, ha van egy napos ablakkal rendelkező helyiséged.
Az aloe vera hosszú, kardszerű leveleivel tűnik ki. A levelekben lévő gélt lehet helyileg alkalmazni napégés vagy bőrirritáció esetén. De belsőleg is alkalmazható, segíti az emésztést és elősegíti az egészséges bélmozgást. Sőt, az aloe gél jótékonyan hat a sebgyógyulásra is.
Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum)
Fotó: Shutterstock
A jiaogulan egy indás növény, amely beltérben is képes növekedni, ha elegendő napfényt kap. A Cucurbitaceae családba tartozik, így a butternut tök unokatestvére. Leveleiből általában teát készítenek.
A jiaogulan a ginzenghez hasonló tulajdonságokkal rendelkezik az agyműködés szempontjából, de ezt a növényt sokkal könnyebb termeszteni. A jiaogulan számos jótékony hatású vegyületet tartalmaz, amelyek közül a leghíresebbek a ginzenozidok.
Levendula (Lavendula)
Fotó: Unsplash
A levendulát a legtöbben az illatáról és a lila virágairól ismerik, hiszen gyakran használják dekorációként és az aromaterápiában is. Kiváló relaxáló és stresszcsökkentő tulajdonságai vannak. Általában szabadban termesztik, de a növény alkalmazkodó: megfelelő körülmények között — sok napfény és meleg — beltérben is termeszthető, lehetőleg közvetlen fényű ablak mellett.
Levendulából készíthetünk főzetet, és pékárukhoz is adhatjuk.
Menta (Mentha piperita)
Fotó: Shutterstock
A menta könnyen termeszthető gyógynövény. Az a legjobb, ha saját tartóládája van, mivel a menta uralni fogja azt a helyet, ahová ültetik. A mentának számos fajtája létezik.
A mentatea nyugtató hatású, és segíthet az emésztésen és más panaszokon. Nagyszerűen csökkenti a böfögést és a puffadást, de csökkentheti a torokfájást és a lázat is.
Citromfű (Melissa officinalis)
Fotó: Unsplash
A mentafélék családjába tartozó citromfű illatos citromillattal rendelkezik. Ezt a gyógynövényt bent is nevelhetjük, lehetőleg egy napos ablak közelében, csak arra ügyeljünk, hogy a többi fűszernövénytől elkülönítve, saját cserépbe ültessük, mert a citromfű, akárcsak a menta, elterjed és elfoglalja a helyet.
A nyugtató hatású növényként ismert citromfű támogathatja a relaxációt, segíthet az alvás javításában és enyhítheti a kisebb emésztési problémákat. Leveleit ételekre szórhatjuk, vagy gyógyteát készíthetünk belőle.
Oregáno (Origanum vulgare)
Fotó: Shutterstock
Az oregánót általában pizzára, szendvicsre vagy paradicsomos tésztaételekre szórjuk. De a pikáns íz mellett még néhány plusz előnye is van, például támogatja az emésztés. Az oregánó könnyen termeszthető konténerben, csak arra kell ügyelni, hogy sok napot kapjon.
Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
Fotó: Shutterstock
A rozmaring egy szívós, mediterrán cserje, amely szereti a sok napot és a meleg hőmérsékletet. Olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek enyhíthetik a gázokat és a puffadást. És bár leggyakrabban a hosszú, keskeny, fenyőszínű leveleit használják, virágait is fogyaszthatjuk.
Kakukkfű (Thymus vulgaris)
Fotó: Shutterstock
A kakukkfű egy másik szívós konyhai fűszernövény, amely gyógynövényként is funkcionál. Leveléből nyugtató teát készíthetünk, vagy mindenféle ételre, levesre vagy salátára szórhatjuk. A kakukkfüvet évezredek óta használják megfázáscsillapító és emésztést elősegítő tulajdonságai miatt.
A kakukkfű is szereti a sok napsütést, ezért ügyeljünk arra, hogy olyan helyre kerüljön, ahol közvetlen napfény éri.
Forrás: RD
Nyitókép: Shutterstock
- Ettől a hibától sorra elpusztulhat az összes növényünk ›
- Szobanövény-mánia, avagy miért vált trendivé a növénygondozás? ›
- 3 módszer, amivel a szobanövényeid újra teljes pompába borulnak ›
- 15 szobanövényfajta, amik segítenek a jobb alvásban ›
- 8 tipp, hogyan gondozzuk a szobanövényeket télen ›
- 5 beltéri növény, amely hetekig túlél napfény vagy víz nélkül ›