Ez a mindennapos tevékenység egy évtizeddel is megnövelheti az élettartamot
Eddig is sejtettük, de most egy tűpontos bizonyíték. British Journal of Sports Medicine című szakfolyóiratban 2024. november 14-én online közzétett tanulmány szerint a kevesebb fizikai aktivitás egyértelműen összefügg a korai halálozással, a fizikai aktivitás növelése − például a napi séták − pedig meghosszabbíthatja az emberek élettartamát.
A szerzők továbbá úgy vélték, hogy az olyan infrastrukturális változások, mint a járható városrészek és a zöldterületek, amelyek elősegítik az olyan tevékenységeket, mint a kerékpározás és a séta, nagyobb élettartamot eredményezhetnek a lakosság körében.
Tanulmányuk elvégzéséhez a kutatók 40 évesnél idősebb emberek adatait gyűjtötték össze aktivitáskövető eszközökkel. Emellett felhasználták a 2019-es amerikai népszámlálási adatokat, valamint a 2017-es halálozási adatokat is, amelyeket a National Center for Health Statisticsból szedtek össze.
A csapat ezután egy matematikai modellt hozott létre annak megjóslására, hogy a különböző szintű fizikai aktivitás hogyan befolyásolhatja az emberek élettartamát. Azt találták, hogy az egyének 25%-a, akik a legaktívabbak voltak, olyan aktivitási szintet folytatott, amely napi 160 perc gyaloglásnak felel meg kb 5 km/órás tempóban.
Fotó: Shutterstock
Ennek alapján úgy becsülték, hogy ha minden ember erre a szintre emelné az aktivitását, a várható élettartamát 78,6 évről 84 évre növelhetné − ez több mint 5 év növekedést jelentene. A legalacsonyabb 25%-os aktivitáshoz tartozás azonban a várható élettartam mintegy 6 éves csökkenésével járt. Ha azonban ezek a kevésbé aktív egyének naponta további 111 perc sétát iktatnának be, elképzelhető, hogy még nagyobb előnyöket tapasztalnának, és közel 11 évvel tovább élnének.
Hogyan növelheti a séta a hosszú élettartamot?
Dr. John Lowe, a Restore Care megelőző egészségügyre és életmód javításra szakosodott orvosa kifejtette, hogy a rendszeres gyaloglásnak számos olyan jótékony hatása van, amely hozzájárul a hosszabb élethez. Segíthet csökkenteni a nyugalmi pulzusszámot, kezelheti a koleszterinszintet, és csökkentheti a szívroham vagy a stroke esélyét. A gyaloglás ... hasznos lehet a glükóz-anyagcsere szempontjából, mert [a gyaloglás] köztudottan fokozza az inzulin hatását, ami jobb vércukorszint-szabályozást tesz lehetővé, és csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség esélyét.
Lowe szerint a rendszeres séta a szervezetet a szisztémás gyulladástól is megvédheti.
Hogyan kezdjünk el gyalogolni?
Nem kell egyből nagy elkötelezettséget vállalni ahhoz, hogy változást érjünk el.
Kezdjük apró, megvalósítható változtatásokkal, amelyek beleillenek a mindennapi életünkbe. Például ahelyett, hogy a legközelebbi parkolóhelyet keresnénk, parkoljunk távolabb, és élvezzük ki a sétát. Cseréljük fel a liftet a lépcsőre, amikor tehetjük. Tartsunk öt-tíz perces sétaszüneteket a napunk során.
Az étkezések utáni gyengéd séta azért is hasznos lehet, mert segít megemészteni az ételt. Ha vannak gyerekeink vagy állataink, tegyük a sétát családi üggyé! De a lépésszámláló alkalmazások is szórakoztatóbbá tehetik a gyaloglást. Tűzzünk ki kis, reális célokat, például napi 500 lépést, és onnan építkezzünk!
Forrás: Healthline
Nyitókép: Shutterstock
- Íme az örök élet 5 titka! ›
- Optimista vagy pesszimista vagy? Az egyik hosszabb életet ígér az embernek ›
- 5 ország, ahol a legtovább élnek az emberek ›
- Megvan a hosszú és egészséges élet titkát garantáló étrend ›
- Tíz évvel is meghosszabbíthatjuk az életünket ezzel az étrenddel a kutatók szerint ›
- 7 mozgásforma, ami bizonyítottan évekkel hosszabbítja meg az életed ›