Jeges tóban fürdő nő

Jégfürdő: egészségmegőrzés vagy fagyos őrület?

A jégfürdőzés az utóbbi évek egyik legnagyobb wellness-trendjévé vált. Az élsportolók már régóta alkalmazzák regenerációs céllal, de ma már egyre többen merülnek jeges vízbe, annak reményében, hogy csökkenthetik az izomlázat, erősítik az immunrendszerünket és javítják a mentális egészséget. Vajon tényleg működik?


Tényleg segít a regenerálódásban?

A kutatások szerint a hideg víz csökkenti az izomgyulladást és a fájdalmat, így gyorsabban regenerálódunk egy kemény edzés után. Ha rendszeresen sportolsz és különösen nagy intenzitással, a jégfürdő segíthet frissnek maradni. Ugyanakkor, ha az izomnövelés a célod, óvatosan kell bánnod vele, mert csökkentheti a kemény edzés eredményét. Ha izomnövelés a célod, ne vidd túlzásba a jégfürdőzést.

Segíthet a mentális egészségben is?

A jégfürdő nem csak a fizikai jólétben segíthet. Sokan esküsznek rá, hogy javítja a hangulatot, csökkenti a stresszt és segíti a nyugodt alvást.

Figyelmedbe ajánljuk! A sport öröme: Így találd meg a számodra tökéletes mozgásformát

J\u00e9gf\u00fcrd\u0151 k\u00e1dbanIllusztráció

Fotó: Shutterstock

Vannak veszélyei a jégfürdőzésnek?

A hideg víz sokkolhatja a szervezetet, ami légzési nehézséget, magas vérnyomást és ritkán szívritmuszavart okozhat. A túl hosszú fürdőzés (30 percnél hosszabb idő) hipotermiához vezethet. Éppen ezért fontos, hogy fokozatosan szoktasd hozzá a tested és ne lépd túl az ajánlott időkeretet!

Megéri kipróbálni?

A jégfürdő hatékony és hasznos eszköz lehet a regenerációban és a stresszkezelésben, ha észszerűen alkalmazzuk. Kezdőként először engedj magadra hideg zuhanyt, majd utána jöhet a fokozatos merülés. Figyelj a tested jelzéseire és ha bizonytalan vagy, beszélj először egy szakemberrel.

Olvasd el ezt is! 6+1 újévi fogadalom a mentális egészséged megőrzéséért

5 Tipp, ha kipróbálnád a jégfürdőt

Ne legyen túl hideg!

A kutatások szerint már 10-15°C is elegendő ahhoz, hogy használhasd az előnyeit, nem kell szó szerint jeges vízbe merülnöd.

Tartsd be az időkeretet!

A jégfürdő ideális hossza 10-20 perc, de kezdőként érdemes 3-5 perces a vízben töltened, hogy fokozatosan szoktasd hozzá a tested.

Lassan merülj!
A hideg víz okozta sokk az első 30 másodpercben a legerősebb. Először a lábaidat tedd bele, majd fokozatosan merülj el a vízben. Az arcod és mellkasod ajánlott a víz fölött tartani.

Figyelj a tested jelzéseire!
A borzongás normális, de ha szédülést vagy zsibbadást érzel, azonnal gyere ki a vízből! Hallgass a testedre és ne erőltesd túl magad.

Fontos a stratégiát!
Ha az izomnövekedés vagy erőfejlesztés a célod, ne vidd túlzásba a jégfürdőt! Hetente néhány alkalom bőven elég, így nem fogja csökkenteni az edzésed hatékonyságát.

(ScienceAlert)

Borítókép: Shutterstock