5 hiba, amit sokan elkövetünk kávéfőzés közben
Bár legtöbbünknek már a kisujjában van a kávé lefőzésének tudománya, léteznek súlyos bakik, amelyeket sokan elkövetünk, és amelyek jelentősen belerondíthatnak a kávézás élményébe.
1. Nem elég meleg a víz
Fotó: Shutterstock
Sok csepegtetős kávéfőző soha nem éri el a tökéletes kávéhoz szükséges – 84-87 fok közötti – hőmérsékletet.
Az ennél hidegebb víz pedig csak kivonja a legtöbb ízt a kávébabokból.
Érdemes ezért átváltani egy francia presszó- vagy pour-over módszerrel működő kávéfőzőre, amely 3-4 percig áztatja a kellően meleg vízben a babokat. (Továbbá az sem árt, ha nem csap-, hanem forrás- vagy szűrt vizet használunk a kávé elkészítéséhez)
2. Régen őrölt babok használata
Fotó: Shutterstock
Előre őrölt babot vásárolni egyáltalán nem jó ötlet.
Amint leőrlik a kávébabokat, elkezdik kiadni árnyalt ízüket. Így minél tovább várunk a főzéssel, annál inkább vesztenek ízviláguk karakterességéből.
Őröljünk egész kávébabot vásárlásnál a boltban, vagy végezzük el ezt mi magunk saját konyhánkban. Ez utóbbi még azért is előnyös, mert plusz fűszerekkel fokozhatjuk a kávébabunk ízét – ízlésünk szerint.
3. Túl hideg a csésze
Fotó: Shutterstock
Színtiszta fizika: ha forró folyadékot öntünk egy alacsonyabb hőmérsékletű edénybe, az hamar leadja hőjének egy részét, azaz gyorsan kihűl.
Ezért nincs is más dolgunk, mint előmelegíteni a csészénket/bögrénket, mielőtt belekerülne a kávé.
A legjobb az egészben, hogy elég a forrásnak indult vízből egy kicsit átönteni a csészénkbe. Lényeg, hogy addig hagyjuk ezt benne, amíg a kávé elkészül, majd ürítsük is ki, mielőtt megtöltenénk azt a friss koffeines nedűvel.
4. Túl vékony a bögre
Fotó: Shutterstock
A csészedilemmánál maradva az sem mindegy, hogy miből isszuk a kávét.
Egy vastag falú csésze ugyanis hosszabb ideig megőrzi a kávé gőzölgő, forró hőmérsékletét. Így, ha hosszú ideig élveznénk az ital melegségét, szerezzünk be pár nehezebb és vastagabb falú kávésbögrét.
5. Az elhanyagolt gép
Fotó: Shutterstock
Bár talán ez a tipp a legevidensebb, nem árt hangsúlyozni a kávéfőző tisztán tartását.
Mint minden mást a konyhában, a kávéfőzőt is rendszeresen ki kell takarítani. Ezért érdemes minden használat után szappanos vízben átmosni minden kis elemét, havonta pedig legalább egyszer lefőzni benne egy egyenlő arányú ecetes vizet a fertőtlenítés érdekében.
Forrás: Tasteofhome
Nyitókép: Shutterstock