
8 árulkodó jel, hogy van egy mérgező barátságod
Akár az első óvodai barátunkról van szó, aki minden egyes alkalommal leszív, akár az egyetemi szobatársunkról, aki valahogy minden beszélgetés során magára tereli a szót, valószínű, hogy egy mérgező baráttal állunk szemben. A toxikus minták személyenként változnak, de általában a kéretlen kritika, az irányítási vágy, a manipuláció és a bűntudatkeltés jellemzi ezeket az embereket.
Lauren Phillips pszichológus elárulta, milyen is egy „mérgező személy”, mi minősül mérgező barátságnak, és hogyan birkózzunk meg vele, ha mi is ilyenben vagyunk.
„Ha azt mondjuk, hogy egy személy mérgező, akkor általában csak a rossz tulajdonságaira koncentrálunk, és elutasítjuk minden erősségét. Ha megértjük, hogy valójában a bántott emberek bántanak, akkor sokkal találóbban tudjuk azonosítani egy kapcsolat egészségtelen aspektusait"
– kezdi Phillips.
Hozzáteszi, hogy valakinek az interperszonális kapcsolataiban következetes küzdelmei vannak, valószínűleg hordoz pár be nem gyógyult sebet a korábbi kapcsolataiból. Ezek a sebek a kapcsolat érzékeny pontjaivá válhatnak, és bizonytalanságot idézhetnek elő. A személy a bizonytalanság érzésére reagálhat kerüléssel, visszahúzódással, dühvel és agresszióval, vagy túlzásba eshet a megfelelésben, de ezek kombinációja is megfigyelhető.
„Ahelyett, hogy az embereket toxikusnak bélyegeznénk, azaz ők magukat tennénk problémássá, inkább próbáljuk megérteni, hogy az illetőnek olyan sebei vannak, amelyek annyira fájdalmasak, hogy miattuk másoknak közvetett fájdalmat okoznak.”
Mit nevezünk toxikus barátságnak?
„Egy barátság akkor válik mérgezővé, amikor eluralkodik rajta a bizonytalanság, és az érzelmi kiváltó okok aknamezejévé válik. Bár minden embernek vannak bizonytalansági pontjai, a barátság integritását az határozza meg, hogy az emberek hogyan navigálnak a saját és mások érzékeny pontjai között.”
– mondja Phillips.
Nem jó jel, ha a barátok olyan egészségtelen dinamikába kerülnek, amelyben a másik mellett önmaguk legrosszabb változatának érzik magukat. Ez azt jelentheti, hogy bizonytalanabbnak, önbizalomhiányosabbnak, önkritikusabbnak, reaktívabbnak vagy zárkózottabbnak a baráttal szemben. Ha felismerjük ezeket a jeleket, lehet, hogy ideje új határokat szabni.
Ezekre is érdemes figyelni: 5 intő jel a barátságban, amit ne hagyj figyelmen kívül
A mérgező barátság 8 jele
Fotó: Shutterstock
1. Minden abszolút
Egy mérgező barátságban a helyzetekről és a személyekről fekete fehérben gondolkodunk. Ez abszolútumokat hoz létre, és leszűkíti a hibák terét, ami szégyent és védekezést szül a barátságon belül. Például az olyan kijelentések, mint például a „Soha nem figyelsz rám" vagy az „Úgy érzem, hogy mindig a telefonozol" a másik személyt hibáztatják a problémáért. Ez konfliktust szül ahelyett, hogy a problémával foglalkoznánk. Ezek helyett inkább tegyünk fel egy olyan kérdést, mint például: „Mit csinálsz most?”, ami diskurzusra invitál. Ez a türelmesebb mód segít a barátnak felismerni, hogy éppen nem figyel eléggé.
2. Mindenben ránk támaszkodnak
Egy ember nem lehet valakinek a mindene; és nem kötelező mindig elérhetőnek lenni a másik számára. Az egészségesebb barátságokhoz a barátnak bíznia kell magában, hogy megáll a saját lábán, és bíznia kell a másikban, hogy ő is megáll a sajátján. Természetesen az emberek fordulhatnak egymáshoz támogatásért, de egy barátságban erős bizalomra van szükség: bizalomra, hogy mindenki meg tudja állni a helyét, bizalomra, hogy mindenki ott lesz a másiknak, és bizalomra, hogy mindenki megérti, hogy a másiknak megvan a saját élete.
3. A határok nem világosak vagy nem tartják tiszteletben őket
Egy barátság akkor válik mérgezővé, ha nem kezelünk minden barátot önálló, különálló személyként. A határok segítenek látni, hogy kinek mire van szüksége, és hogy mennyire különül el a másiktól. A megfelelő kijelölésükkel az egyén, akit bánt valami, ezt kommunikálja a másik felé, és elmondja, hogy erre van szüksége az elköteleződés fenntartásához. Ha ez az igény kielégítetlen marad vagy figyelmen kívül hagyják, a határt kitűző személy eldöntheti, hogyan tovább: itt befejezi a beszélgetést, és később visszatér rá, hátrébb húzódik, vagy felméri, hogy egyáltalán folytatná-e a barátságot.
4. Csak akkor jelennek meg, ha szükségük van valamire
Egy mérgező barát nincs következetesen mellettünk, csak akkor, amikor az igényeiknek megfelel, vagy egyszerűen csak úgy ítélik meg, hogy ez nekik most kényelmes. Például egy olyan ember, aki ritkán jelentkezik, amikor valami nagy dolog történik az életünkben, de amikor éppen ő megy keresztül valamin, akkor folyamatosan üzenget és hívogat.
5. A bocsánatkérésük sosem őszinte
Előfordult már, hogy bocsánatkérést vártunk valakitől, és végül mi kértünk bocsánatot tőle? Ez egy klasszikus piros zászló. Tegyük fel, hogy a barátunk lefújta a múlt szombatra tervezett villásreggelit. Amikor szembesítjük vele, belemerül egy hosszú történetbe arról, hogy aznap reggel hatalmas veszekedésbe keveredett a sráccal, akivel randizik, és nem hiszi, hogy valaha is megtalálja a lelki társát, és az egész a szülei hibája, amiért elváltak, amikor ő 5 éves volt. Egyszóval mindig válságban van. A taktikaváltás és az áldozattá válás egy mérgező kapcsolat jele lehet.
6. Rosszabbul érezzük magunkat mellettük
Egy jó barátnak az a dolga, hogy a lehető legjobban érezzük magunkat; egy mérgező barát az ellenkezőjét teszi. Ha ez a személy következetesen bizonytalanná tesz minket, vagy kényelmetlenül érezzük magunkat miatta, nem jó. Ha a találkozás előtt vagy után összeugrik a gyomrunk, szintén nem jó. Ha lekicsinyli az eredményeinket, szintén nem jó. Ha folyamatosan rosszabbul érezzük magunkat, miután interakcióba kerültünk velünk, nem egy jó jel.
Lehet, hogy már ő is elengedne?: Így ismerheted fel ha valakivel véget ért a barátság
7. Mindig róluk van szó
Épp most fejeztünk be egy 45 perces telefonbeszélgetést a főiskolai legjobb barátnőnkkel, és közben rájöttünk, hogy egyetlen kérdést sem tett fel a mi életünkről vagy azzal kapcsolatban, hogy mi a helyzet velünk. Az egy dolog, ha éppen egy fontos problémával foglalkozott, vagy valami izgalmas hírrel érkezett, de ha ez nagyjából minden alkalommal megtörténik, a kapcsolat mérgező lehet.
8. Amikor szembesítjük valamivel, azt mondja, hogy túlreagáljuk a dolgot
A gaslighting egy olyan kommunikációs technika, amely során valaki arra késztet, hogy megkérdőjelezzük a múltbeli eseményekről alkotott saját verziónkat. Sok mérgező ember használja a gaslightingot, hogy valamiféle kontrollt gyakoroljon a körülötte lévő embereken. Tegyük fel, hogy egy barátunk lemondta a nyári grillpartit, amit izgatottan vártunk. Amikor rákérdezünk, azt mondja, hogy nem érti, miért vagyunk ennyire feldúltak, és szerinte „túl nagy feneket kerítünk az ügynek”.
Mit tehetünk, ha van egy toxikus barátunk?
Fotó: Shutterstock
A pozitív barátságok építenek, a mérgező barátságok viszont lehúzzák az embert. A mérgező barátságok elszívhatják az energiánkat, sőt az erőforrásainkat is. A mérgező barátságok érzelmi kiégést okozhatnak, és mindez rendkívül megnehezíti a barátság folytatását.
1. Tudassuk velük, hogyan érzünk!
Fontos, hogy világosan közöljük vele az érzéseinket. Mondjuk el, hogy hogy érezzük magunkat, és mit lehet a jövőben másképp csinálni, hogy megoldódjon a probléma. Engedjük meg nekik, hogy szabadon reagáljanak a visszajelzésre.
2. Ne süllyedjünk le az ő szintjükre!
Amint a másik rájön, hogy nem érdekel minket a rosszmájúsága, valószínűleg eltávolodik. Remélhetőleg az elutasítás azt is jelzi majd, hogy a viselkedése nem normális.
3. Koncentráljunk a jó dolgokra!
Lehet, hogy állandóan azért nyafog, hogy sosem fog férjet találni, de talán közös a művészet iránti szeretetünk, és szeretünk múzeumba látogatni Lehet, hogy egyszerűen másfajta barátsággá kell alakulnia a kapcsolatunknak, ahogy különböző irányokba fejlődünk.
4. Ismerjük fel, mikor nem javítható a kapcsolat!
Különösen, ha gyerekkorunk óta barátok vagyunk, nehéz lehet elfogadni, hogy vége, és már nem egészséges, mai köztünk folyik. Ha mindig is úgy éreztük, hogy a legrosszabb énünket hozza ki belőlünk a másik, lehet, hogy érdemes véget vetni a kapcsolatnak.
(Pure Wow)
Nyitókép: Shutterstock