Ezután biztos nem fogod engedni a kutyádnak, hogy az arcodat nyalogassa
Nincs túl sok valóságalapja annak a mondásnak, miszerint a kutya szája tisztább, mint az emberé. Sőt, akár fertőzéseket is elkaphatunk házi kedvenceinktől, így érdemesebb óvatosabbnak lennünk azokkal a bizonyos puszikkal.
Minden száj piszkos abban az értelemben, hogy tele van mikrobákkal. Egy kutya szája semmivel sem tisztább, mint egy emberé, hiszen mindkettő több száz különböző típusú baktériumot rejthet magában
– magyarázta Dr. Tessa LeCuyerklinikai mikrobiológus.
Mivel a kutyákat legtöbbször az orruk viszi előre, sokszor megkóstolnak szagokban gazdag, de különösen veszélyes, baktériumokban és parazitákban bővelkedő forrásokat: ilyenek az ürülékek és az elpusztult állatok tetemei is.
Sőt – a gazdik legnagyobb rémületére – sok eb még bele is kóstol ezekbe.
Fotó: Shutterstock
A kutyák más állatok ürülékéből olyan baktériumokat kaphatnak el, mint a szalmonella, de fokozottan ki vannak téve az olyan parazitáknak is, mint például a fonálférgek
– folytatta a szakértő, aki elárulta, hogy a mostanában divatos nyers hússal való etetés – hasonló okok miatt – szintén rendkívül rizikós ötlet.
Szerencsére LeCuyer szerint a kutyatulajdonosok alapos kézmosással drasztikusan csökkenthetik annak kockázatát, hogy elkapjanak bármilyen betegséget kedvencüktől.
Ha pedig az ebnek mindennapi szokása kóstolgatni különböző baktériumokban gazdag lelőhelyeket, itt az ideje bevezetni a „nincs szájra puszi” szabályt.
A bőrünknek is árthatnak ezek az elkapott baktériumok?
A kutya szájában lévő potenciálisan káros baktériumok többsége csak akkor okozhat betegséget az emberben, ha a bőrön olyan törés keletkezik, amely lehetővé teszi a baktériumok számára, hogy mélyebb szöveteket is megfertőzzenek
– szögezte ke a biológus.
A harapás mellett tehát már akkor sem árt kikérni egy egészségügyi szakember véleményét, ha kiütések, hegek vagy pattanások mentén áraszt el minket nyálas puszikkal szeretett négylábúnk.
Forrás: Huffpost
Nyitókép: Shutterstock