2 módszer, amivel ragyogó tisztává varázsolhatod a mosógéped
Mindenki szereti a friss mosás illatát, de a bebüdösödött mosógép mindent elronthat, ráadásul a gépek kórokozó baktériumokkal, gombákkal és vírusokkal is szennyeződhetnek. Érdemes legalább havonta egyszer megtisztítani őket, hogy megelőzd a szennyeződéseket. Akár elöltöltős, akár felültöltős, mutatjuk, hogy csináld!
Hogyan kell tisztítani a felültöltős mosógépet?
A felültöltős mosógépek kétféle modellben kaphatók: hagyományos és nagy hatékonyságú, vagy hibrid. Az előbbinél a dob közepén van egy keverőberendezés, míg az utóbbinál az alján egy korong alakú szerkezet, az úgynevezett járókerék található.
Az ecetes spray mindkét géptípus esetében megfizethető tisztítási lehetőség, ráadásul könnyen elkészíthető. Egyszerűen keverj össze egy szórófejes flakonban desztillált fehér ecetet és a vizet egy-egy arányban. Az ecetes keverékkel vagy egy általános tisztítószerrel áttörölheted a mosógép belsejét és az ajtó körüli tömítéseket is. Ne felejtsd el eltávolítani a szennyeződéseket a szűrőkből vagy a lefolyókból is a tömítés és a szövetadagolók körül.
A hagyományos mosógépek keverője levehető, így szétszedheted, és forró vízbe, ecetbe és szódabikarbónába áztathatod. Ugyanezt megteheted a hibrid modellek járókerékével is. Általában egy csavar tartja a helyén a járókereket, ezért a legjobb, ha időnként megtisztítod.
Ha nincs kedved a barkácsoláshoz, szerezz be mosógép-tisztító tablettákat, és kövesd a csomagolás utasításait.
Hogyan tisztítsd elöltöltős mosógépet?
Az elöltöltős mosógépek ajtaja körüli gumitömítés mágnesként vonzza a baktériumokat. Martha Stewart utasításai fehérítőt és ecetet kérnek, de ügyeljünk arra, hogy külön tartsuk őket. A folyadékokban lévő vegyszerek kombinációjakor gáz halmazállapotú klór keletkezik, amely nagy mennyiségben belélegezve halálos lehet. Fontos, hogy a fehérítő használata előtt alaposan tisztítsd le az ecetet a készülékről.
Kezdd azzal, hogy kinyitod a gép alján lévő kis ajtót, hogy megtaláld a lefolyószűrőt. A szűrőt egy szemetesláda fölött fel kell ráznod és ki kell öblítened, hogy megfelelően megtisztítsd. Amikor leveszed a kupakot a lefolyócsőről, használj egy tálat vagy egy kis törülközőt a kifolyt víz felfogására. Ezután távolítsd el a maradék vizet a gépből a csak centrifugálási ciklus segítségével.
Fotó: Shutterstock
A felültöltős mosógépekhez hasonlóan választhat ecetes spray-t is, ha egy szórófejes flakonban egy az egyben összekevered a desztillált fehér ecetet és a vizet. Ha ecetet használsz, fújd be az oldatot a mosógép tömítése vagy a gumi ajtótömítés mentén. Körülbelül egy perc elteltével töröld le az oldatot egy ronggyal. Győződj meg róla, hogy a tömítés alaposan megtisztult és teljesen megszáradt, mielőtt hozzáadnád a fehérítőt.
Óvatosan töltsd fel a mosószertartályt a maximális szintig folyékony klóros fehérítővel, és aktiváld az „öntisztító” funkciót, ha van ilyen. Ha mosógépében nincs ilyen beállítás, válaszd a legmelegebb és leghosszabb beállítást, és a ciklus végeztével töröld ki a kádat egy törülközővel.
Végül indíts el egy öblítési és centrifugálási ciklust, hogy eltávolítsd a maradékot, ami néhány menetet is igénybe vehet. A mosógép-tisztító tabletták szintén opciót jelentenek az elöltöltős készülékek esetében. Ne feledkezz meg a szivattyúszűrő tisztításáról sem.
A legjobb, ha minden mosógépnek nyitva tartod a fedelét, az ajtót és a mosószeres fiókot, hogy minden megszáradhasson. A légáramlás megakadályozza a penész kialakulását, és megnehezíti a baktériumok szaporodását. A tömítések áttörlése, valamint a szűrők és a körülöttük lévő lefolyók gyakori tisztítása szintén segít, és a tárgyak forró vízzel történő mosása is csökkenti a mikrobiális szennyeződést.
Forrás: Mentalfloss
Nyitókép: Shutterstock
- Biztos, hogy elég gyakran mosod a köntösöd? ›
- Így távolítsd el a szempillaspirált a ruhákból ›
- Milyen gyakran mosd ki a lepedőt? Valószínűleg többször, mint gondolnád ›
- Sötét és világos mosás egyszerre? Erre a pár dologra kell figyelned! ›
- 6 mód, hogy öblítő nélkül is illatos legyen a frissen mosott ruha ›