Fogkefét a kezében tartó nő

Így hat a szájhigiénia a gyomrunkra és az egészségünkre

A bélrendszer egészsége, valamint annak hatása a hangulatunkra az utóbbi években egyre hangsúlyosabb. De gondoltál már arra, hogy a szájhigiéniád hogyan befolyásolja a bélrendszered egészségét?


„A bélrendszer az egészségünk epicentruma. A test nagyon sok különböző területével kommunikál, ezért ápolása kulcsfontosságú a hosszú távú egészség szempontjából”

– mondja Jenna Hope regisztrált táplálkozási szakértő.

A bélrendszer kulcsszerepet játszik a szervezet számos folyamatában és reakciójában, beleértve az emésztést, az immunműködést, a gyulladást és a mentális egészséget. Ez azt jelenti, hogy a bélrendszer egészsége hatással lehet a fizikai jóllétünkre, de a hangulatunkra és a stressz-szintünkre is, magyarázza Ro Huntriss.

„A kiegyensúlyozott bélmikrobiom támogatja az anyagcsere-folyamatokat is, és segít fenntartani a hormonális egyensúlyt.”

Szájunk az emésztőrendszer „kapuja”, egy átjáró, amely lehetővé teszi a szervezet számára a tápanyagok felszívódását és a salakanyagok kiürülését, emellett pedig az értékes bélmikrobiomnak is otthont ad. A bélrendszer egészségét, tehát, nemcsak az befolyásolja, hogy milyen ételeket veszünk a szánkba, hanem az is, hogy hogyan kezeljük és ápoljuk azt.

Ez a szájüregi mikrobiológia egy olyan területe, amelyet még csak most vizsgálnak, ezért egyelőre csekély számú kutatás áll rendelkezésre. Egy 2019-ben megjelent tanulmány azonban arra a következtetésre jutott, hogy a szájüregi mikrobiom „nagy hatással lehet a gyomor-bélrendszer egészségére”.

A brit Marie Claire összegyűjtötte, mit tehetünk a maximális szájhigiénia érdekében.

„A szájból mikrobák kerülhetnek a bélbe, potenciálisan megzavarva a bél mikrobiomját. Ez a diszbiózisnak nevezett egyensúlyhiány gyulladáshoz vezethet, immunválaszt válthat ki, és még az egészség tágabb aspektusaira is hatással lehet, beleértve a kardiometabolikus egészséget”

– magyarázza Huntriss.

Ugyanígy, ahogy ez a nemrégiben készült 2023-as tanulmány is kiemeli, a bélmikrobiom egyensúlyhiánya hatással lehet a szájüregi egészségre.

„A bélrendszerhez hasonlóan a szánkban is megtalálható a baktériumok egyensúlya, amelyek elengedhetetlenek a száj egészségéhez. Ez azért van így, mert „az egészséggel kapcsolatos organizmusok egymás mellett léteznek a betegségekkel kapcsolatosakkal”

– mondja Dr. Alexandra Day, a londoni Wellington Clinic fogorvosa.

Fogaira kezeivel mutat\u00f3 n\u0151

Fotó: Shutterstock

Mivel a fogak a bőrrel ellentétben nem vedlenek, a nemkívánatos baktériumok felhalmozódhatnak a fogak felszínén, és az emésztőrendszeren keresztül bejuthatnak a szervezetbe.

„Az e populáción belüli harmónia fenntartása ezért kulcsfontosságú a betegségekkel kapcsolatos baktériumok elszaporodásának és az olyan fogászati betegségek, mint a fogszuvasodás és az ínybetegségek kialakulásának megelőzéséhez”

teszi hozzá Day.

Day magyarázata szerint

„ha fogszuvasodásod vagy ínybetegséged van, nagyobb a kockázata annak, hogy problémáid lesznek a bélrendszered egészségével, mivel a káros szájüregi baktériumok az ínyedben lévő sulcuson (más néven a fog és az íny találkozásánál) keresztül az egész szervezetben elterjedhetnek”.

P. A Gingivalis egy különösen káros szájüregi baktérium, amely ínybetegséget okozhat, de gyulladásos választ is serkenthet a szervezet más részein, köztük a bélben.

„A véráramban lévő fehérvérsejtek stimulálása miatt a fehérvérsejtek magas készültségi állapotba kerülnek, és káros közvetítő anyagok, úgynevezett oxigéngyökök és citokinek felszabadulását eredményezik, ami a bélgyulladást hajtja.”

Az alábbi tippekkel javíthatunk a szájhigiéniánkon:

1. Megfelelő mennyiségű kalcium, D-vitamin, foszfor és rostok fogyasztása

Ezek a tápanyagok fontos szerepet játszanak a fogak egészségének megőrzésében, ami elengedhetetlen a szájüreg egészségének fenntartásához. Érdemes minőségi tejtermékeket, lazacot, tojást és babot fogyasztani emiatt.

A rostok jól ismertek az emésztést támogató szerepükről, míg a prebiotikus rostok táplálékként szolgálnak a bélben lévő barátságos baktériumok számára, így támogatva az egészséges bélmikrobiomot.

„Kevésbé ismert tény, hogy – ahogy ez a 2016-os tanulmány is kiemeli – a rostbevitel fordítottan arányos a parodontális betegségekkel, így a szájüregi egészségre is pozitív hatással lehet”

– mondja Huntriss.

2. Napi kétszer mossunk fogat – elektromos fogkefével

Reggel és este mossunk fogat, mindkét alkalommal két percig. A savas ételek és italok fogyasztása után várjunk 30 percet a fogmosás előtt, így nem kockáztatjuk a fogzománc felpuhulását és kopását.

3. Használjunk nem abrazív, alacsony fluoridtartalmú fogkrémet

A fluorid erősíti a fogzománc legkülső rétegét, növelve annak ellenálló képességét a fogszuvasodással és a savas erózióval szemben.

4. Fermentált ételek fogyasztása

Gondoljunk a joghurtra, a savanyú káposztára és a kefirre. Utóbb fogyasztása pozitívan befolyásolhatja mind a bél-, mind a szájüregi mikrobiomot, emellett kalciumforrás is, így támogatja a fogak egészségét.

5. Megfelelő hidratáltság

Törekedjünk napi két liter víz ivására, amit rendszeresen kortyolgassunk, mivel segíthet kiöblíteni az ételekből visszamaradt részecskéke, így támogatva a megfelelő nyáltermelést.

Nyitókép: Shutterstock