Nem gondolnád, de ezért fontos, hogy minden reggel érjen természetes fény
Számos oka van annak, hogy miért kell törekedni a minél több korai fényre - és ezek messze túlmutatnak a sokak által tapasztalt hangulati előnyökön. A szakértők szerint a reggeli napsütés segíthet jobban aludni, és felkészíthet az előttünk álló napra. Íme, hogyan:
Napi rutinunk jelzőjeként működik
Elizabeth Shirtcliff, az Oregoni Egyetem Transzlációs Idegtudományi Központjának kutatóprofesszora a „zeitgebers” kifejezést említi, ami németül azt jelenti, hogy „időadó”.
„Ezek olyan környezeti jelzések, amelyek segítenek abban, hogy tudjuk, hogyan állítsuk be a napi ritmusunkat”.
Ezek az időadók számos tényezőt befolyásolnak, többek között a kortizol ébredési reakciót, amely „a szervezetünk reggeli felkelés-indulás jelzésének egyfajta stresszhormon változata. Segít felébredni és felkészültnek érezni magunkat a napra. A világ legjobb időadója pedig mi más lenne, mint a Nap?
„A kortizol ébredési válasza valójában a napfelkeltét megelőzően kezdődik, tehát az alvás utolsó kis szakaszában kezd el emelkedni. Amikor az ébredést várjuk, megemelkedik a kortizolszintünk, és az ébredés utáni első néhány percben a kortizolszintünk körülbelül 70%-kal megugrik – szó szerint tehát a legnagyobb stresszhatás, amin a szervezetünk keresztülmegy, az ébredés”
– magyarázta Shirtcliff.
Ha ez a kortizol-csúcs nem következik be, az emberek egész nap fáradtnak és lomhának érezhetik magukat.
De néhány ilyen időt adó jelzést „beépítünk a mindennapi eseményeinkbe, például a napsütésbe, az étkezésekbe, vagy amikor az utcán felerősödik a zaj. Mindezek az időadó jelzések felkészítik a szervezetünket arra, hogy készen álljon arra, ami történni fog. Reggel felébredni, napfényt kapni – ez egy nagyszerű módja annak, hogy segítsük a testünk ritmusát, hogy felkészüljön a napra.”
Ráadásul a reggeli napfénynek való kitettség jeleket küld az agyunknak, hogy kortizolt választ ki és elnyomja a melatonint.
Utóbbit általában „alváshormonként” ismerik, melyet a szervezetünk az éjszakai órákban termel a legnagyobb mennyiségben, és napközben ez lelassul.
Fontos a természetes testóránk szempontjából
A napfény a természetes testóránk, vagyis a cirkadián ritmus szempontjából is fontos szerepet játszik. A cirkadián ritmusunk nappal ébren tart minket, éjszaka pedig segít elaludni, és ebben a napfénynek nagy szerepe van.
A múltban már végeztek olyan laboratóriumi kísérleteket, amelyekben valakinek semmilyen jelzést nem adtak arról, hogy mennyi az idő. A kísérletekből kiderült, hogy az emberek természetes testórája valójában egy kicsit hosszabb, mint a 24 órás nap –közelebb van a 24,1-24,2 óra körüli értékhez.
Ezért a reggeli napfény különösen hasznos azok számára, akiknek kora reggeli kötelezettségeik vannak, mint például a munka vagy az iskola. A korai fényhatás nagyon jótékony hatással lehet arra, hogy a cirkadián ritmusunk ne késlekedjen túlságosan.
A napfény értékes, akár a szabadban, akár beltérben ér minket
Ha a cirkadián ritmusodról van szó, semmi sem jobb a szabadban érkező napfénynél, de ha az irodádba sok reggeli fény jut, az is sokat segíthet.
Még mindig elég világos lesz ahhoz, hogy megtegye, amit kell ahhoz, hogy visszaállítsa a cirkadián ritmust. Nem kell feltétlenül kint lennünk a szabadban, az általános fényerősség a lényeges.
Alapvetően 15-30 perc a szabadban valószínűleg elegendő, míg beltérben, ha ablakon keresztül ér minket a napfény, akkor 30 percnél többre van szükségünk a jótékony hatás eléréséhez.
Az időzítés a fontos, ezért arra kell törekedni, hogy az ébredés utáni első néhány órában napfényt kapjunk. A délben érkező fény nem gyakorol ugyanolyan hatást a természetes testórára.
Mindez különösen fontos az éjszakai baglyok és a szezonális affektív zavarban szenvedők számára
Bár a reggeli napfény mindenkinek előnyös, még fontosabb lehet azok számára, akik hajlamosak későig fennmaradni, mivel könnyen előfordulhat, hogy egyszerűen csak később fekszenek le, és sokkal később ébrednek.
A reggeli napsütés segíthet az éjszakai baglyoknak éberebbnek érezni magukat reggelente (amikor általában álmosak), és előbbre hozza a cirkadián ritmusukat, így hozzászoknak a korábbi ébredéshez.
Ezenkívül ez különösen előnyös a szezonális érzelmi zavarban szenvedők számára is. A szezonális depresszió akkor fordul elő, amikor nincs sok napfény, és az emberek nem mozognak annyit a szabadban, és ezt a kora reggeli napfény semlegesíti.
(HuffPost)
Nyitókép: Shutterstock