
7 bolygóból álló együttállás az égbolton – mutatjuk, mit kell tudni a ritka jelenségről
Az égbolt mostanában jól bánik velünk – az északi fény 11 éves ciklusának csúcspontjára ért (ami azt jelenti, hogy mostantól nyárig nagyon jól látható), és a 2025-ben bekövetkező többi elképesztő csillagászati esemény miatt is érdemes lesz felfele nézni.
A következő égi esemény egy 7 bolygóból álló bolygóparádé, amely tegnap alkonyattól látható. Ez egy meglehetősen ritka jelenség, amely 2040 szeptemberéig nem ismétlődik meg –olvass tovább, hogy hogyan, mikor és hol veheted szemügyre ezt a csodálatos bolygóegyüttállást.
Mi az a bolygóparádé?
A bolygóparádé az, amikor a Naprendszerünk összes bolygója összeáll és láthatóvá válik. A hét bolygóból álló felvonulás január óta fokozatosan halad előre, és tegnap estétől kezdve (attól függően, hogy a világ melyik részén tartózkodsz) látható a Mars, a Jupiter, az Uránusz, a Vénusz, a Neptunusz, a Merkúr és a Szaturnusz.
A New York Times szerint, amikor a bolygók együtt láthatóak az égen, általában közel tökéletes vonalban jelennek meg. Ez az úgynevezett ekliptika (ezen vonul végig a Nap is a nap folyamán), és ez azért történik, mert minden bolygó ugyanabban a síkban kering a Nap körül.
Dr. Gerard van Belle, az arizonai Lowell Obszervatórium tudományos igazgatója egy bakelitlemezhez hasonlította a konfigurációt, amelynek közepén a Nap van, a lemezen lévő barázdák pedig a többi bolygó pályáját jelképezik.
Minden olyan bolygófelvonulást, ahol három és nyolc bolygó látható, jelentősnek tartanak. Az öt bolygóból álló parádék gyakoriak, a hat bolygóból állóak ritkábbak, de a hét bolygóból álló különösen különlegesnek számít a Spokesman Recorder szerint.
Mikor látható a bolygóparádé?
A napfogyatkozással ellentétben, amely egy nagyon meghatározott teljességi útvonalat követ, a bolygóparádé nagyjából a világ bármely pontjáról látható lesz. Mexikóban és az Egyesült Államokban február 25-én volt a legjobb a láthatóság, az Egyesült Királyságban és Európában pedig február 28-án pénteken tetőzik majd. A világ másik felén, például Indiában, Kínában és Ausztráliában a legjobb láthatóság a jövő hét elején, március 3-án lesz.
Hogyan lehet látni a bolygóparádét?
Nagyon fontos, hogy olyan sötét helyre menj, ahol nincs túl sok fényszennyezés, mivel az zavarhatja a láthatóságot. Az alkonyat lesz a legjobb időpont a nézelődésre, és persze drukkoljunk, hogy legyen tiszta az égbolt.
A NASA szerint a Merkúr éppen a horizont fölött lesz, a Vénusz nyugaton (és a legfényesebben ragyog majd), a Szaturnusz, a Mars keleten, a Jupiter pedig magasan a fejünk fölött. Az Uránusz és a Neptunusz valószínűleg szabad szemmel nem lesz látható, úgyhogy ideje leporolni a távcsövet, ha van.
Érdemes lehet letölteni egy olyan alkalmazást, mint a Stellarium, amely segít kitalálni, hova érdemes nézni.
Forrás: Time Out
Nyitókép: Shutterstock
- Smiley-t fedeztek fel a Marson, és az élet jelei lehetnek benne ›
- Ezért viselkedhetnek annyira szokatlanul a Jupiter bolygó aszteroidái ›
- Ez a felfedezés végre választ adhat a Vénusz bolygó több évtizedes rejtélyére ›
- Hátborzongató képeket rögzítettek a Föld gonosz ikertestvéréről ›
- Ennyi ideig van biztonságban a Naprendszer ›
- Megtalálták a Naprendszer bolygóinak másait egy Nap-szerű csillag körül ›