macska nyújtja a mancsát az ajtó felé

Ezért utálja a macskád, ha be akarod csukni előtte az ajtót

Ha valaha láttál már macskát egy zárt ajtó előtt, biztos észrevetted, hogy mennyire idegesíti őket. Előfordulhat, hogy szőrös mancsukat a rés alá dugják, elkezdik tapogatni az ajtót, vagy akár meg is támadják azt, miközben izgatottan nyávognak. De miért utálják a macskák ennyire a zárt ajtókat?


A szakértők szerint mind az evolúció, mind pedig maguk a gazdik szerepet játszanak ebben.

Részben azért van ez, mert a macskák kíváncsiak, és félnek attól, hogy valamiből kimaradnak. Ez egy kis FOMO: »nem tudom, mi van a másik oldalon, és meg akarom nézni, hogy kiderítsem«

− mondta Dr. Karen Sueda, okleveles állatorvosi viselkedéskutató.

A macskák természetüknél fogva kíváncsi lények, és szeretnek mindent szemmel tartani, ami a területükön történik, beleértve a gazdájuk házát is. Ez az ellenőrzés segít nekik életben maradni a vadonban, de olyan viselkedésekhez is vezethet, amelyeket mi furcsának értelmezhetünk, mint például az ajtó megtámadása.

egy feh\u00e9r macska mancs\u00e1val nyitogatja az ajt\u00f3t a teraszon

Fotó: Shutterstock

A macskák szeretik ellenőrizni a terekhez való hozzáférésüket, ez alapvető szükségletük. Ettől még nem lesznek gonoszak. Ők egyszerre ragadozók és prédák, vadászniuk kell a túléléshez, de ugyanakkor biztonságban is kell érezniük magukat magukat a környezetükben

− mondta Ingrid Johnson macskaviselkedési tanácsadó. A zárt ajtó mindazt érinti, amit Jane Ehrlich macskaviselkedés-szakértő a macskák „három szörnyű C-jének" nevez: utálják, ha nincs választásuk, utálják, ha nem ők irányítanak, és utálják a változást.

Bár a macskák nem feltétlenül akarnak részt venni abban, ami az ajtó mögött történik, tudni akarják, mi történik ott.

A macskák emellett élvezik a gazdájuk figyelmét is − amit a zárt ajtó kiküszöböl. A Behavioural Processes című folyóiratban 2017-ben megjelent tanulmány szerint a legtöbb macska az emberi interakciót részesíti előnyben más ingerekkel szemben, beleértve az ételt és a játékokat. És a macskák azt sem értik, hogy a zárt ajtó ideiglenes.

egy macska k\u00e9ts\u00e9gbeesve be akar jutni egy ajt\u00f3n

Fotó: Shutterstock

Csak azt tudják, hogy azt a helyet, amihez korábban hozzáférhettek − ahol biztonságban érzik magukat, vagy ahol szeretnek aludni, szundikálni, enni vagy bármi mást −, most hirtelen elvették tőlük. Amikor átvesszük az irányítást a macskáink felett, stresszt okozunk nekik

− fejtette ki Johnson.

Johnson szerint a macskatulajdonosoknak a macskák szorongásának csökkentése érdekében következetesen meg kell határozniuk a ház azon területeit, ahová macskáik bejuthatnak. Ha például nem szeretnénk, hogy kedvencünk bemenjen az étkezőbe, ne csak akkor zárjuk el a bejárást, ha látogatóink vannak, hanem mindig.

Bár a macskák gyakran mutatnak figyelemfelkeltő viselkedést a zárt ajtók környékén, néha valódi szorongás is lehet a háttérben. Az olyan viselkedésformák, mint a vad hangoskodás, a fülek leeresztése és a sziszegés azt jelzik, hogy a macska valóban zaklatott. Ilyenkor érdemes lehet esetleg egy állatorvos felkeresése is.

Forrás: Live Science

Nyitókép: Shutterstock