Egy csésze kávé és egy csésze tea

Egy népszerű reggeli ital kiegészítőjét véletlen fedezték fel

A vizet követően a tea az egyik legnépszerűbb ital a világon, mely főként Ázsiához és az Egyesült Királysághoz köthető. Ezért is lehet megdöbbentő, hogy a teázás történetének egyik legfontosabb találmánya az Egyesült Államokból származik.


A teafilterről van szó, amelyet egy Thomas Sullivan nevű New York-i teakereskedő talált fel. Legalábbis sok forrás ezt állítja, de az igazság ennél kicsit összetettebb.

clear drinking glass with brown liquidPhoto by TeaCora Rooibos on Unsplash

A teafilterek használata igen új keletű, tekintve, hogy az emberek már több évezrede isznak teát, míg a filterek használat csak az 1900-as évek elején indult be. Ez részben annak köszönhető, hogy a Kínában termesztett teák nagy része olyan nagy levelű volt, hogy indokolatlan lett volna a leszűrésük.

A teaszűrő fogalma csak akkor vált igazán lényegessé, amikor a britek Indiában olyan teaültetvényeket termesztettek, amelyeken sokkal kisebb levelek voltak. Ekkor vált népszerűvé a Thomas Sullivan-féle teafilter, amiket teljesen véletlenül talált fel.

Thomas Sullivan története

A teafilterek eredetét sokan 1908-ra és a fent említett Thomas Sullivanre, egy New York-i teaimportőrre vezetik vissza. A népszerű történet szerint Sullivan a termékéből küldött mintákat, melyeket a szokásos kis konzervdobozos szállítás helyett spórolás céljából inkább selyemzacskókba csomagolt.

Thomas úgy gondolta, hogy a vásárlók a filterek tartalmát majd szűrőkbe öntik ki, azonban a vevők hamar rájöttek, hogy a selyem hálós szövése átengedi a vizet, így aztán egyszerűen csak forró vízbe mártották a tasakokat.

De vajon mondhatjuk-e jogosan, hogy Thomas Sullivan találta fel a teafiltert, amikor ez csak az ügyfelei kísérletezésének eredménye volt?

Ki találta fel valójában?

1901. augusztus 26-án Roberta C. Lawson és Mary McLaren közösen nyújtott be egy szabadalmat „tealevél-tartóra” Wisconsinban, mely nagyon hasonlít a modern teazacskóra. Kérelmüket 1903-ban adták meg a 723,287 számú amerikai szabadalomként, ami konkrét bizonyítékot szolgáltat arra, hogy nem Thomas Sullivan teafilterjei voltak az elsők.

Mi több, Lawson és McLaren felfedezésében semmi sem volt véletlen. Ők ugyanis felismerték a korabeli teaszűrők egyik fő problémáját, ami az volt, hogy azok csak egész kanna tea főzésére voltak alkalmasak. Lawson és McLaren pedig egy olyan eszközt akartak létrehozni, amely lehetővé teszi, hogy az emberek egyszerre csak egy csésze teát főzzenek anélkül, hogy az italból bármennyi is kárba menne.

Lawson és McLaren bár 1903-ban szabadalmat szerezett, úgy tűnik, hogy a nők soha nem tudták sikeresen és nagy mennyiségben értékesíteni a teászacskóikat. Így lehetett, hogy Sullivan és a vásárlói nem is tudták, hogy olyasmit fedeztek fel, ami már létezett.