A Shein ismét bajban: gyermekmunkával kapcsolatos eseteket találtak náluk
A kínai óriásvállalat, a Shein azt állítja, hogy tavaly két esetben találtak gyermekmunkát a beszállítói láncában. A cég most szigorítja az általa értékesített ruhákat gyártó vállalatok ellenőrzését.
A vállalat azt állítja, hogy ideiglenesen felfüggesztette az érintett beszállítóktól származó megrendeléseket, és addig nem folytatta velük az üzletet, amíg azok nem fokozták a probléma megoldására tett erőfeszítéseiket. A Shein 2023-as fenntarthatósági jelentésében került sor a leleplezésre.
Mindkét esetet gyorsan megoldottuk, a helyreállító lépések közé tartozott a kiskorú munkavállalókkal kötött szerződések megszüntetése, az elmaradt bérek kifizetésének biztosítása, az orvosi vizsgálatok megszervezése és szükség esetén a szülőkhöz/ törvényes gyámokhoz való hazaszállítás megkönnyítése
− mondta a Shein. A megfelelő helyreigazítást követően a szerződéses gyártóknak engedélyezték a tevékenység folytatását.
A Shein elmondta, hogy mostanra megszigorította beszállítói politikáját. Az új szabályok értelmében a gyermekmunka vagy a kényszermunka megsértése a szerződések azonnali felmondását vonja maga után. A cég szerint a két esetet 2023 első kilenc hónapjában fedezték fel, az év utolsó negyedévében pedig már egyiket sem találták meg.
Az esetre akkor kerül sor, amikor a vállalat megalapozza a részvények tőzsdei értékesítésének lehetőségét.
A BBC úgy tudja, hogy a Shein az év elején benyújtotta a londoni tőzsdei bevezetéshez szükséges kezdeti dokumentumokat. Júniusban Marco Rubio, az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának egyik vezető republikánusa és Donald Trump szövetségese levélben figyelmeztette Jeremy Hunt akkori brit kancellárt „súlyos etikai aggályokra” és a Shein „mély kapcsolataira a Kínai Népköztársasággal”.
A rabszolgamunka, az izzadtságszagú üzletek és a kereskedelmi trükkök a Shein sikere mögött álló piszkos titkok
− írta Rubio a Huntnak írt levelében.
Akkoriban a vállalat szóvivője azt mondta:
A Shein zéró tolerancia politikát folytat a kényszermunkával szemben, és elkötelezettek vagyunk az emberi jogok tiszteletben tartása mellett. Komolyan vesszük a teljes ellátási láncunk átláthatóságát, és megköveteljük a szerződéses gyártóinktól, hogy csak jóváhagyott régiókból szerezzenek be gyapotot.
Ez mindössze néhány héttel azután történt, hogy a Public Eye nevű svájci érdekvédelmi csoport által kiadott jelentés szerint a Shein ellátási láncában még mindig gyakoriak a túlórák.
A Shein a jelentésre reagálva azt mondta a BBC-nek, hogy „keményen dolgozik” a Public Eye által felvetett problémák megoldásán, és „jelentős előrelépést tett a feltételek javítása terén”. Nem ez az első eset, hogy a Shein bajba keveredik, egy lemásolt táska miatti botrányról itt írtunk, a termékekben található mérgező anyagokról pedig itt.
Forrás: bbc
Nyitókép: Getty Images
- Nagy mennyiségű mérgező vegyi anyagot találtak Shein-termékekben ›
- Vészjósló: a H&M-et és a Zarát is lekörözheti ennek a márkának a növekedése ›
- Újabb pert indítanak a Shein ellen egy lemásolt táska miatt ›
- Fillérekért, napi 18 órát dolgoznak egy online ruhamárka dolgozói ›
- Szorul a hurok: művészek perlik a Sheint lopás miatt ›