egy nő mossa a haját a zuhany alatt

Ha ezt az 5 jelet észleled, valószínűleg nem mosol eleget hajat

Mindannyian szeretjük a tiszta haj érzését, a hajmosás azonban egy fárasztó és időigényes feladat, már-már házimunka. A legegyszerűbb megoldás persze az, ha egy halom szárazsampont rászórunk a fejünkre. Ám ez nem a legjobb ötlet, a túl ritka hajmosás ugyanis akár komoly fejbőrproblémákat is okozhat.


Milyen gyakran érdemes hajat mosni?

Nehéz általánosítani, mivel ez jó néhány tényezőtől függ. Ha száraz a fejbőröd, és kevés hajformázó terméket használsz, akkor elég lehet, ha hetente egyszer mosol hajat − állítólag Julia Roberts is ezt a rutint követi. Talán már azt is hallottad, hogy ez jót tesz a hajadnaknak. Ez azonban nem általános szabály.

Sokat formázod a hajad? Sok szárazsampont használsz? Korpás vagy? Zsíros a fejbőröd? Ezek mind olyan tényezők, amelyek azt jelenthetik, hogy gyakrabban, azaz két-háromnaponta kellene hajat mosnod. Míg a túl gyakori hajmosás károsíthatja a hajat, a túl ritka hajmosás szintén nemkívánatos következményekkel járhat.

De azért összegyűjtöttünk most öt jelet, ami azt hirdeti, hogy rendszeresebben kellene hajat mosnod.

​1. Zsíros haj

A legnyilvánvalóbb jele annak, hogy túl ritkán mosod a hajad, a zsíros hajtövek és a volumen hiánya. Ha nem mosod le rendszeresen a felesleges faggyút a fejbőrödről, a hajad szálas és nehéz lesz. Egyeseknél ez már két vagy akár egy nappal a hajmosás után bekövetkezik. Másoknál hosszabb időbe telik. A zsíros haj egyébként nemcsak látható, hanem „szagolható” is; az elhalt hámsejtek és a faggyú keveréke a fejbőrön valójában ideális táptalajt képez a baktériumok számára, ami kellemetlen „fejszagot” eredményezhet.

​2. Korpásodás

A korpásodás nem (!) feltétlenül a ritka hajmosás jele, de ha ritkán mossuk a hajunkat, az állandóan termelt faggyú felhalmozódhat a fejbőrön, az elhalt sejtek pedig hosszabb ideig maradnak a fejbőrön, ami a szennyeződés, az olaj és az elhalt bőrrészecskék felhalmozódásához vezet. Ez ideális környezetet teremt a mikroorganizmusok, például a Malassezia élesztőgomba elszaporodásához, amely természetes módon él a fejbőrön. A Malassezia a faggyúban lévő zsírokkal táplálkozik, és amikor elszaporodik, melléktermékek szabadulnak fel, amelyek irritálhatják a fejbőrt. Ez az irritáció aztán a bőr gyorsabb hámlásához vezet, ami korpásodásként válik láthatóvá.

​3. Viszkető fejbőr

egy n\u0151 vakarja a fejb\u0151r\u00e9t

Fotó: Shutterstock

A viszkető fejbőr nemcsak a túl gyakori hajmosás miatti száraz fejbőr jele, hanem annak is jele, hogy nem mosod eléggé a hajad. A fejbőrön felhalmozódhatnak a hajkondicionáló és hajformázó termékek, a szennyeződések, az izzadság és az elhalt hámsejtek. Ez a felhalmozódás ideális táptalajt biztosít az olyan mikroorganizmusoknak, mint a már említett Malassezia élesztőgomba, amely nemcsak a korpásodást segítheti elő, de melléktermékei irritálhatják a fejbőrt és viszketést okozhatnak.

​4. Tompa haj

Tompa fényű a hajad? Ennek oka lehet a hajformázó és ápoló termékekből származó felhalmozódás, ami miatt a haj felülete kevésbé lesz sima, így kevésbé képes visszatükrözni a fényt. Különösen akkor, ha a hajmosások között sok szárazsampont használsz, a benne lévő porrészecskék ugyanis tompává teszik a hajat. Egy mélytisztító sampon biztosíthatja az újrakezdést, különösen egy fényt fokozó kondicionálóval kombinálva.

​5. Hajhullás

A fokozott hajhullás is jelezheti, hogy nem mosod eléggé a hajad. A hajhullás egyik leggyakoribb oka ugyanis, amely közvetve összefügg a ritkán végzett hajmosással, a seborrheás dermatitis. Ezt az állapotot a faggyú túltermelődése és a már említett Malassezia élesztőgomba elszaporodása jellemzi a fejbőrön. A fejbőr krónikus gyulladása hajhulláshoz vezethet. A rendszeres hajmosás segít elkerülni ezeket a problémákat.

Forrás: Glamour UK

Nyitókép: Shutterstock