fahéjas kávé

Tényleg segít a fogyásban, ha fahéjat teszünk a kávénkba? Itt az igazság

A fahéjat világszerte régóta használják édes és sós ételekben és italokban egyaránt. Egy új TikTok-trend azonban azt állítja, hogy ha egy héten keresztül egy teáskanál fahéjat adsz a napi kávédhoz (és egy kis kakaót, hogy ízletesebb legyen), az segíthet a zsírégetésben. Vajon mennyire hihetünk ennek a tanácsnak? Utánajártunk.


Nem minden fahéj egyforma

Kétféle fahéj létezik, mindkettő a cinnamomum fa kérgének őrléséből származik, és több, természetesen előforduló hatóanyagot is tartalmazhat.

A Cassia fahéj a leggyakoribb, élelmiszerboltokban kapható típus. Keserű íze van, és nagyobb mennyiségben tartalmazza a fahéj egyik hatóanyagát, a fahéj ízét és szagát adó fahéjaldehidet. A cassia fahéj körülbelül 95%-a fahéjaldehid.
A másik a ceyloni fahéj, amely édesebb ízű. Ez körülbelül 50-60% fahéjaldehidet tartalmaz.

​A fahéj égeti a zsírt?

Egy 35 tanulmányt tartalmazó áttekintés azt vizsgálta, hogy a fahéj fogyasztása befolyásolhatja-e a derékkörfogatot, amely összefügg a megnövekedett testzsírszinttel. Megállapították, hogy a napi 1,5 gramm alatti fahéjadagok (körülbelül fél teáskanál) 1,68 cm-rel csökkentették a derékkörfogatot. A napi 1,5 grammnál nagyobb mennyiség fogyasztása azonban nem járt jelentős hatással.

Egy 21 klinikai vizsgálatot tartalmazó, összesen 1480 résztvevővel végzett metaanalízis szerint a fahéj szintén csökkentette a testtömegindexet (BMI) 0,40 kg/m²-rel és a testsúlyt 0,92 kg-mal. De nem változtatta meg a résztvevők zsír- vagy soványtömeg-összetételét.

Egy másik átfogó áttekintés, amely az összes metaanalízist tartalmazta, a fahéjnak a fogyásra gyakorolt csekély hatását állapította meg. A résztvevők átlagosan 0,67 kg-ot fogytak, és a BMI-jük 0,45 kg/m²-rel csökkent.

Tehát megállapíthatjuk hogy a súlycsökkenés, amit ezekből a vizsgálatokból látunk, nagyon kicsi, két és hat hónap között változik, és többnyire nem változik a testösszetétel.

Fontos megjegyezni, hogy a vizsgálatokban mind a két fahéjtípust használták, de egyik vizsgálatban sem használtak élelmiszerboltban kapható fahéjat.

​Hogyan eredményezhet a fahéj kis mennyiségű fogyást?

fah\u00e9jas k\u00e1v\u00e9

Fotó: Unsplash

Több lehetséges mechanizmus is létezik.

Úgy tűnik, hogy lehetővé teszi a vércukor (cukor) gyorsabb bejutását a szervezet sejtjeibe. Ez csökkenti a vércukorszintet, és hatékonyabbá teheti az inzulin működését. Úgy tűnik, hogy javítja a zsír lebontását is, amikor energiára van szükségünk.
Végül pedig azáltal, hogy lelassítja a tápláléknak a gyomorból a vékonybélbe történő gyors távozását, hosszabb ideig telítettnek érezhetjük magunkat.

​Mik a kockázatok?

A fahéjat általában biztonságosnak tekintik az élelmiszerekben, illetve ha fűszerként használjuk a főzéshez. Az elmúlt hónapokban azonban az Egyesült Államok és Ausztrália egészségügyi figyelmeztetést adott ki az egyes fahéjkészítményekben található ólom és más nehézfémek szintje miatt. Az ólom szennyező anyagként kerül be a termesztés és a betakarítás során.

​Mi a helyzet a kávéval és a kakaóval?

Sokan gondolhatják, hogy a kávé is segíthet a fogyásban. Azonban egyelőre nincsenek jó bizonyítékok, amelyek ezt alátámasztanák. Egy megfigyeléses vizsgálat szerint a rendszeres kávéfogyasztás összefüggésbe hozható a négy év alatt felszedett testsúly csökkenésével, de nagyon kis mértékben: átlagosan 0,12 kg-mal. A jó minőségű kakaó és az étcsokoládé szintén bizonyítottan csökkenti a testsúlyt. De a súlycsökkenés itt is csekély volt (0,2 és 0,4 kg között), és csak négy-nyolc hetes fogyasztás után.

​Mit jelent mindez?

A fahéj használata nagyon kis mértékben befolyásolhatja a testsúlyt, de nem valószínű, hogy más életmódbeli változtatások nélkül jelentős súlycsökkenést eredményezne.

Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy ezekben a kísérletekben olyan termékeket használtak, amelyek különböznek a boltokban kapható fahéjtól. A fahéj tárolási módja és tárolási ideje szintén hatással lehet a hatóanyagokra, illetve lebonthatja azokat.

Az sem fog további előnyökkel járni, ha többet fogyasztunk belőle. Sőt, növelheti a mellékhatások kockázatát.

Forrás: ScienceAlert

Nyitókép: Shutterstock