A zsírsejtek emlékezhetnek a múltban történt elhízásokra – derül ki a kutatásból
Sokan tapasztaltuk már, hogy a kínkeservesen leadott kilók hamar visszarakódtak testünkre – még akkor is, ha nagy munkát tettünk súlyunk megtartásába. A svájci ETH Zürich kutatói most emberi szövetek elemzése és egereken végzett kísérletek során rájöhettek, hogy miért történik ez így.
A tudósok megállapították tanulmányukban, hogy az emlősök zsírsejtjei epigenetikai „emlékekkel” rendelkeznek, azaz mondhatni nyilvántartást vezetnek a korábbi elhízásainkról.
A kutatók vizsgálataik során azt tapasztalták, hogy a túlsúlyos egereknél gyorsabb visszaesés következett be súlygyarapodás tekintetében – zsíros étrend mellett – mint azoknál az egyedeknél, amelyek nem voltak még korábban elhízva.
Laura Hinte epigenetikus ezt a jelenséget obezogén memóriának nevezte el.
Fotó: Shutterstock
Ezek az eredmények azt jelzik, hogy az elhízás olyan sejtes és transzkripciós (obezogén) változásokat indít be a zsírszövetben, amelyek nem szűnnek meg még jelentős súlyvesztést követően sem
– magyarázta a szakember, aki szerint ezért fordulhat elő sokaknál a súlyvesztés utáni gyors visszahízás.
Szerinte ezeknek a változásoknak a jövőben történő célzott kezelése javíthatná a hosszú távú súlykontrollt és számos elhízott személy egészségügyi állapotát.
A kutatók ennek az elhízásra utaló emlékezetnek a jeleit találták olyan emberek zsírsejtjeiben is, akik súlycsökkentő műtéten estek át.
Ugyanakkor kiemelték, hogy a fagyasztott emberi zsírszövet elemzésének korlátai miatt a csapat egyelőre nem tudott közvetlen ok-okozati összefüggést kimutatni, ahhoz további vizsgálatok szükségesek.
Forrás: Sciencealert
Nyitókép: Shutterstock
- Ez a japán diéta megelőzi a nőknél az agyműködés romlását - IN ›
- 100 évig is élhetnek, akik az Okinawa-diétát követik - IN ›
- 10 élelmiszer, amely segít a hasi zsír eltüntetésében - IN ›
- Ez a mentális technika hatásos a hasi zsír csökkentésére - IN ›
- A vérünkben lévő magas zsírszint károsabb, mint gondoltuk - IN ›